Badania techniczne przed kupnem auta – czy warto?

Opublikowano: 2018-12-19
Czy warto robić badania techniczne przed kupnem auta?
Znalezienie dobrego samochodu używanego może przypominać poszukiwanie igły w stogu siana. Wybór pojazdów jest spory, ale tylko niektóre z nich rzeczywiście zasługują na uwagę.

Aby wyszukać idealną ofertę, można skorzystać także z oferty badań technicznych aut w warsztatach. Czy warto decydować się na taki dodatkowy koszt?

Nie każdy z nas zna się na motoryzacji. Nie oznacza to jednak wcale, że w takim przypadku musimy być narażeni na niebezpieczeństwo przy poszukiwaniu używanego samochodu. Aby nie kupić kota w worku, coraz więcej kierowców decyduje się na badania techniczne aut przed zakupem.

Samochód używany kupiony bez ryzyka

Niektóre auta używane dostępne na rynku nie zawsze są dobrym zakupem, nawet jeśli kuszą atrakcyjnymi cenami oraz opisami. Szacuje się, że nawet około połowa pojazdów używanych na sprzedaż ma inny rzeczywisty stan techniczny niż ten deklarowany przez sprzedającego.

W niektórych przypadkach sam właściciel nie wie o niektórych usterkach. W innych są one specjalnie maskowane, aby kupujący nie wiedział, że kupuje samochód w gorszej kondycji niż naprawdę.

Aby się przed tym zabezpieczyć, auto zawsze powinno być dokładnie sprawdzone – fachowy mechanik może wtedy zajrzeć nie tylko pod maskę, ale również sprawdzić podwozie i wszystkie inne kluczowe komponenty. Na podstawie jego oceny można potem podjąć decyzję o zakupie – bez ryzyka.

Gdzie skorzystać z badań technicznych używanych aut?

Usługi polegające na kompleksowym sprawdzeniu aut świadczy większość autoryzowanych stacji obsług – ASO, a także nieautoryzowanych warsztatów samochodowych. Plusem ASO jest jednak w tym przypadku dostęp do historii serwisowej pojazdu, która może mieć duże znaczenie dla decyzji zakupowej.

Jeśli planujemy takie badanie techniczne Warszawa jest jednym z wielu miast na mapie kraju, gdzie są one dostępne. W zależności od warsztatu trzeba będzie zapłacić za nie od około 200 do 500 złotych.

Zatem jeśli nie wiemy, czy kupić dane auto używane, warto skorzystać z pomocy ekspertów i poddać pojazd ocenie!

Fot. Materiały zewnętrzne

 

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27