Co zrobić, gdy przymarzną wycieraczki?

Opublikowano: 2012-10-29
Jak poradzić sobie z pprzymarzniętymi wycieraczkami?
Zima co roku doskwiera kierowcom. Zanim wyruszymy w drogę, musimy odśnieżyć pojazd. Nie zapomnijmy też sprawdzić, czy wycieraczki nie są przymarznięte.

Przymarznięta wycieraczka jest częstym problemem i nie każdy wie, że próba jej uruchomienia, może zakończyć się uszkodzeniem piór, porysowaniem szyby czy też przepaleniem bezpiecznika w ich obwodzie. Najważniejsze, by nie odrywać jej na siłę. Możemy nie tylko wyszczerbić krawędzie wycieraczki, ale też wygiąć elementy pióra. Wszystkie nasze problemy rozwiąże ogrzewana przednia szyba, jednak nie każdy samochód ma takie udogodnienia.

Jak sobie poradzić?
Jednym z najprostszym sposobów jest włączenie nadmuchu ciepłego powietrza na szybę lub też użycie preparatu rozpuszczającego lód. W sklepach znajdziemy bogatą ofertę odmrażaczy do szyb. Musimy pamiętać o odmrożeniu całej szyby, a nie tylko jej fragmentu. Pamiętajmy jednak, że przy dużych mrozach skierowanie silnego nawiewu na szybę może nawet doprowadzić do jej pęknięcia. Zastosujmy wówczas stopniowe nagrzewanie, taki zabieg nie wywoła gwałtownej reakcji. Pęknięcie szyby może też spowodować polanie jej gorącą wodą. Kierowcy rzadko stosują taką metodę, jednak zdarzają się wyjątki, którym takie rozwiązanie przychodzi do głowy.

Kolejnym sposobem, dzięki któremu unikniemy przymarzania gumek, jest pozostawienie pojazdu z podniesionymi ramionami wycieraczek. Podniesienie jednak może wpłynąć na wyciągnięcie się sprężyny, która dociska całe ramię z piórem do szyby. Rozciągnięta sprężyna nie dociśnie nam dobrze wycieraczki do szyby, przez co pióra niezbyt dobrze zbierają i postawiają nieestetyczne, rozmazane plamy.

Kawałek tektury  i czyste gumki
Dobrym sposobem jest też użycie kawałka tektury, by odizolować gumki od szyby. Możemy też zdejmować pióra i zabierać je np. na noc do domu, by rano założyć suche. Ich ściąganie i zakładanie nie jest skomplikowanym zabiegiem, a okazuje się całkiem skuteczne. Zimą bardzo często używamy skrobaczki, pamiętajmy jednak, że jej nieumiejętne używanie może łatwo uszkodzić szybę. Dbajmy o zachowanie czystości szyby, bowiem nawet drobinki piasku mogą ją skutecznie porysować. Powinniśmy zadbać również o czystość gumek, zimą należy czyścić je znacznie częściej i dokładniej. Wycierajmy je do sucha, aby rano nie zastać wycieraczek pokrytych lodem.

Stan wycieraczek jest bardzo ważny, wpływa na bezpieczeństwo i komfort naszej jazdy. Sprawne wycieraczki pozwalają na utrzymanie dobrej widoczności w czasie podróży. Pamiętajmy, aby w zimie, przed podróżą sprawdzić, czy wycieraczki w naszym samochodzie nie są przymarznięte, gdyż ich uruchomienie może nas naprawdę sporo kosztować.

Sandra Wróbel
(sandra.wrobel@dlalejdis.pl)

Fot. sxc.hu

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27