Części z drugiej ręki – jak nie dać się oszukać?

Opublikowano: 2021-04-26
Jak nie dać się oszukać przy zakupie części z drugiej ręki?
Ponieważ naprawa samochodu może okazać się kosztowna, a najczęściej kierowcy nie są na nią przygotowani, szukają wtedy tańszych alternatyw.

W przypadku nieplanowanych wydatków użytkownicy aut decydują się na zakup części z drugiej ręki. Można je znaleźć nie tylko w prywatnych ogłoszeniach, ale również na tzw. szrocie.

Czy kupno używanych części to duże ryzyko?

Kupując części używane do samochodu, warto zwrócić uwagę na to, z jakiej grupy one pochodzą. Używane części dzielimy na dwie kategorie: blacharską oraz mechaniczną. Części mechaniczne, jak np. silnik czy skrzynia biegów to elementy, których kupujący nie jest w stanie ocenić po samym wyglądzie. Aby dobrze kupić tego typu komponent, dobrze jest skonsultować się z mechanikiem. Jeśli chodzi o części blacharskie, wtedy ryzyko, że zostaniesz oszukany, jest dużo mniejsze. Okazuje się, że nie zawsze kupno używanej części mechanicznej jest opłacalne. Dzieje się tak, ponieważ do ceny elementu musimy dodać często jego naprawę i montaż. Dobrym rozwiązaniem na kupno części zamiennych, jeśli jeździsz np. samochodem marki Toyota. Części takie są tańsze niż nowe egzemplarze u mechanika, ale produkowane zgodnie z zaleceniami i wymaganiami producentów. Za niższą cenę dystrybutor oferuje wysokiej jakości nowe części zamienne, które kupić można przez internet, korzystając z pomocy fachowych doradców. Przy takim wyborze nie istnieje ryzyko, że część będzie uszkodzona lub będzie działać nieprawidłowo. Części używane, takie jak lusterka czy lampy opłaca się kupić od prywatnego sprzedawcy, a nawet ze skupu, jednak z tymi mechanicznymi nie warto ryzykować.

Których elementów lepiej nie kupować używanych?

Każdy kierowca użytkujący auto, prędzej czy później stanie przed koniecznością wymiany jakiegoś podzespołu. Niewiele osób jednak zna się na częściach i są oni narażeni na oszustwa ze strony sprzedających. Żeby nie dać się oszukać, warto poprosić o pomoc specjalistę mechanika, który oceni stan kupowanej części. Ponadto przekalkuluj, czy bardziej opłaca się kupić używaną część, doliczając w to naprawę i montaż, czy nie lepiej wyjdzie kupno zamiennika np. części Toyota. Do elementów używanych, w które nie warto inwestować, zalicza się m.in.: sprężyny i amortyzatory. Te części, mogą posiadać ukryte wady, a są ważnymi komponentami zawieszenia. Dodatkowo unikaj regenerowanych wtrysków, turbosprężarek, rozruszników czy alternatorów od osób prywatnych. Tylko części tego typu od sprawdzonych dostawców i na profesjonalnych stacjach obsługi zasługują na uwagę.

Do najczęściej wymienianych elementów należą również skrzynie biegów. To całkiem normalne, że po osiągnięciu progu przebiegu dla danego modelu, część ta się zużywa. Jeśli samochód jest sprawny, to warto ją wymienić, jednak nie za wszelką cenę. Odradzane jest kupno używanych skrzyń ze skupów. Sprawność poszczególnych komponentów w skrzyni powinna być oceniona przez mechanika, więc niekorzystanie z fachowej pomocy może okazać się kosztowne. Jeśli kupujesz części używane na własną rękę, musisz się liczyć z możliwością, że będą one nie do końca sprawne.

Zobacz również: https://aparts.pl/czesci/fiat,1-00035.aspx

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13