Czy kobiety i mężczyźni płacą różne składki OC?

Opublikowano: 2013-11-29
Opłata za OC dla kobiet.
W ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej pojazdów towarzystwa ubezpieczeniowe nadal mogą stosować bardzo różne rodzaje charakterystyk określających składkę ubezpieczenia.

Jednak nowe regulacje wprowadzone przez Unię Europejską (wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 3 marca 2011 roku)  sprawiły, że dyskryminacja ze względu na płeć w branży ubezpieczeniowej przestała być możliwa. Wcześniej — przed zmianami — wiele firm oferowało tańsze usługi kobietom.

Dyskryminacja mężczyzn polegała na tym, że ich składki ubezpieczeniowe były po prostu wyższe. Jak wskazują badania, w przypadku osób poniżej 23. roku życia, liczba wypadków powodowanych przez mężczyzn jest nawet o połowę większa. Nic więc dziwnego, że kobiety mogły cieszyć się o wiele niższymi składkami ubezpieczeniowymi. Z raportu Policji z 2010 roku wynika, że panie powodowały zdecydowanie mniej wypadków i jeździły bezpieczniej, powodując mniej wypadków śmiertelnych czy w przeliczeniu na przejechany dystans — są to dane dostępne w policyjnych statystykach. I choć obecnie liczba powodowanych wypadków raczej się nie zmieniła dla żadnej z płci (zbyt krótki okres), to jednak panie muszą przygotować się na wyższe składki ubezpieczeniowe.

Czy kobiety mogą płacić niższe składki?
Aby znaleźć najniższe składki, warto skorzystać z narzędzia, jakim w przypadku ubezpieczenia OC  jest kalkulatorskładki, taki jak rankomat.pl. I choć ze względu na płeć kobiety nie zapłacą mniej niż mężczyźni, to brane pod uwagę są również inne kryteria — jak liczba spowodowanych wcześniej kolizji czy też okres posiadania prawa jazdy. By znaleźć najtańsze ubezpieczenie, wystarczy wprowadzić wymagane dane, a składki ubezpieczeniowe zostaną wyliczone automatycznie. Jeśli myślimy długoterminowo, możemy zaplanować zakup pojazdu, który jest bardzo dobrze wypada w testach zderzeniowych — to może zostać docenione przez towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyliczania wysokości naszej składki, choć takie praktyki są zróżnicowane ze względu na towarzystwa.  W przypadku niewiele różniących się od siebie modeli samochodów tego samego segmentu, podstawowa składka ubezpieczeniowa może różnić się nawet o kilkaset złotych! Wybierając auta przodujące takich w rankingach, jako te, których ubezpieczenie jest najtańsze, jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy, niezależnie od tego, czy jesteśmy kobietą czy mężczyzną. W takim wypadku decyzja Trybunału Sprawiedliwości nie będzie dla nas aż tak istotna, chociaż i tak dla kobiet składki będą wyższe niż do tej pory.

Autor zewnętrzny
Fot. sxc.hu

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27