Czy warto kupować kosmetyki do czyszczenia silnika?

Opublikowano: 2016-04-27
Kosmetyki do czyszczenia silnika w samochodzie - czy warto kupować?
Czyszczenie silnika pozwala na łatwiejsze zdiagnozowanie na nim wszelkich niepokojących wycieków i uszkodzeń, nie wpływa jednak na wydajność pracy silnika, ani jego żywotność.

Jeśli decydujemy się samodzielnie myć silnik, powinniśmy stosować wyłącznie kosmetyki, które są do tego przeznaczone.

Czy warto myć silnik samochodu
W trakcie eksploatacji samochodu jego silnik i podwozie brudzą się kurzem i zanieczyszczeniami, które dostają się pod maskę z zewnątrz, a także płynami eksploatycjnymi. O ile konserwacja podwozia rzeczywiście może zapobiec korozji i przełożyć się na dłuższą żywotność części samochodu, to czyszczenie silnika ma znaczenie przede wszystkim estetyczne. Jedyną praktyczną korzyścią z czystego silnika jest to, że łatwiej jest rozpoznać pojawiające się nieprawidłowości, np. wycieki płynów i mechaniczne uszkodzenia. Wcześnie wykryte dają większe szanse na szybką naprawę i brak poważniejszych konsekwencji. Należy jednak pamiętać o tym, że mycie elementów znajdujących się pod maską może być szkodliwe dla silnika, szczególnie benzynowego, z zapłonem iskrowym, i należy przeprowadzać je bardzo ostrożnie albo zlecić specjalistom.

Jak bezpiecznie myć silnik samochodowy
Samodzielne mycie silnika powinno być dokonywane w zadaszonym miejscu, najlepiej w garażu z dostępem do bieżącej wody i systemem odwodniającym. Czyścić można tylko chłodny silnik. Przed czyszczeniem silnika należy zabezpieczyć elementy elektryczne, ponieważ są one wrażliwe na wilgoć i pod jej wpływem mogą nieprawidłowo działać. Skutkiem nieostrożnego czyszczenia silnika może być problem z uruchomieniem samochodu. Po pierwsze należy więc odłączyć klemy od akumulatora, zabezpieczyć akumulator oraz alternator przed wodą, dokładnie okręcić grubą warstwą folii cewki zapłonowe i gniazda na świece, przewody oraz rozdzielacz. Należy myć silnik tylko kosmetykami, które są do tego przeznaczone. Inne środki mogą uszkodzić elementy znajdujące się pod maską.

Jakie kosmetyki są potrzebne do czyszczenia silnika i jak je stosować
Kosmetyki do czyszczenia silnika powinny usuwać tłuste ślady po smarach i olejach, nie mogą jednak zawierać silnych rozpuszczalników, które mogłyby zniszczyć plastikowe i gumowe elementy. Takie kosmetyki najczęściej dostępne są w sprayu. Po przygotowaniu samochodu do mycia, należy spryskać silnik środkiem czyszczącym, pozostawić go na chwilę na powierzchni i spłukać strumieniem wody. Strumień wody nie może być zbyt silny, nie można kierować go także na wloty powietrza.

Fot. norauto.pl
Autor zewnętrzny

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13