Ekologiczne opony

Opublikowano: 2012-10-28
Zainwestuj w ekologiczne opony.
Ekologia w motoryzacji jest coraz częściej obecna i to nie tylko wśród producentów samochodów. Na ochronę środowiska stawiają też firmy zajmujące się produkcją opon.

Asortyment opon ekologicznych stale się powiększa. Opony te dostępne są dla wszystkich samochodów osobowych, zarówno małych, miejskich, jak i dla terenowych z napędem na cztery koła.

Czym się charakteryzują?
Oferta producentów obejmuje opony do niewielkich samochodów oraz do aut klasy średniej i wyższej. Niektóre modele wykonane są z materiałów niezawierających olejów aromatycznych. Takie rozwiązanie wpływa na zmniejszenie zużycia opony o 4 proc. w trakcie jej użytkowania i zmniejszenie poziomu hałasu o 30 proc.

Udoskonalanie technologiczne nowych opon ma na celu dostosowanie ich do regulacji unijnych. Nowe przepisy wiążą się z obniżeniem oporu toczenia, hałaśliwości opon oraz konkretnymi wytycznymi odnośnie drogi hamowania. Mniejsze opory toczenia przyczyniają się do zmniejszenia spalania paliwa oraz obniżenia toksyczności spalin.

Czy są bezpieczne?
Niektóre ekologiczne opony w deszczu sprawują się nieco gorzej od tradycyjnego ogumienia. Wynika to z niskich oporów toczenia, które wpływają na redukcję spalania samochodu. Niestety, jednocześnie zmniejszają przyczepność i wydłużają drogę hamowania na mokrej nawierzchni.

Natomiast zaletą ekologicznych opon jest nie tylko to, że są przyjazne dla środowiska naturalnego, cechują się też wysokim poziomem bezpieczeństwa. Posiadają wszystkie wymagane certyfikaty oraz testy bezpieczeństwa. Do ich produkcji nie używa się szkodliwych olejów, które zanieczyszczałyby środowisko podczas eksploatacji. Ekologiczne opony montowane są już fabrycznie w wybranych modelach nowych samochodów.

Sprawdzaj stan swoich opon
Bez względu na to, jaki rodzaj ogumienia stosujemy, należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu opon. Szczególnie istotna jest kontrola ciśnienia powietrza. Jeżeli jego ilość jest zbyt mała, bieżnik szybciej się zużywa, obniża się też komfort jazdy. Dużo niższe ciśnienie od zalecanego może doprowadzić do zmniejszenia trwałości ogumienia nawet o połowę. Zbyt mała ilość powietrza wpływa też niekorzystnie na zużycie paliwa.

Zainteresowanie „zielonymi” oponami w naszym kraju jest coraz większe. Zastosowanie ekologicznego ogumienia wpływa korzystnie na ochronę środowiska naturalnego, redukuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery, obniża poziom hałasu i wpływa na bardziej ekonomiczną eksploatację pojazdu.

Sandra Wróbel
(sandra.wrobel@dlalejdis.pl)

Fot. sxc.hu

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27