Grzechy polskich kierowców

Opublikowano: 2012-09-05
Główne wykroczenia drogowe Polaków.
Nawet ostrożnym i doświadczonym kierowcom zdarza się popełnić wykroczenie drogowe. Które najczęściej?

Lista wykroczeń drogowych jest równie długa, jak spis wszelakich przepisów ruchu. Jednak wśród nich są takie, które popełniamy częściej, niż inne. Jako najczęściej popełniane wykroczenie drogowe można uznać przekraczanie dozwolonej prędkości. Wykroczenie to na pewno po części znajduje się w czołówce ze względu na łatwy sposób rejestrowania. Nie tylko policja sprawdza prędkość, z jaką się poruszamy po drogach, ale wspomagają ją także automatyczne rejestratory, zwane powszechnie fotoradarami. Kierowcy zapominają, że prędkość należy dostosować nie tylko do znaków drogowych, ale także do panujących warunków.

Dodatkowo bardzo często zdarza się kierowcom wyprzedzać inne pojazdy w niedozwolonych miejscach, tj. przejścia dla pieszych, czy linia ciągła. Równie częstym wykroczeniem jest niestosowanie się do znaków, tj. np. zawracanie w niewłaściwym miejscu. Także znaki „stop” oraz „ustąp pierwszeństwa” należą do nagminnie ignorowanych. Okazuje się również, że do naszych występków należy lekceważenie sygnalizacji świetlnych i przejeżdżanie przez skrzyżowania na czerwonym świetle.

Kolejnymi notorycznymi grzechami kierowców jest niezapinanie pasów bezpieczeństwa oraz niewłączanie kierunkowskazu. Kierowcy zdają się nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ważne są pasy bezpieczeństwa w przypadku kolizji. Nieużywanie kierunkowskazu przy zmianie pasa, czy skręcie, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Kolejną pulę popularnych wykroczeń drogowych stanowią te wynikające z zapominalstwa, czy gapiostwa. W czołówce błędów z tego wynikających znajdują się jazda bez świateł oraz  dokumentów, czy wymaganych uprawnień. Kierowcy nie są też rozważni pod względem przewożenia dzieci oraz pasażerów i nie robią tego zgodnie z obowiązującymi przepisami. Należy zawsze pamiętać o przewożeniu dzieci w foteliku lub na siedzisku oraz o zapięciu im pasów na poprawnej wysokości.

Nie można zapomnieć też o prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu czy jeżdżeniu samochodem niesprawnym technicznie. Niestety, wciąż znajduje się spore grono bezmyślnych osób narażających siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Warto przyjrzeć się, które z powyższych najczęściej popełnianych błędów drogowych sami popełniamy. Uczestniczenie w ruchu drogowym nie jest jedynie przywilejem, ale także zobowiązaniem wobec innych uczestników i pieszych. Pamiętajmy, że często manewr lub wykroczenie, które nie wydaje nam się groźne, może kosztować nas zdrowie, a nawet życie.

Joanna Złomańczuk
(joanna.zlomanczuk@dlalejdis.pl)

Fot. sxc.hu

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27