Hybryda czy silnik spalinowy?

Opublikowano: 2014-10-30
Samochód hybrydowy, czy z silnikiem spalinowym - jaki wybrać.
Samochody hybrydowe są jednym z największym hitów ostatnich lat jeżeli chodzi o świat motoryzacji.

Silnik hybrydowy stosowany w samochodzie łączy dwa rodzaje napędu- najczęściej jest to połączenie silnika spalinowego z silnikiem elektrycznym. Silniki te mogą albo pracować razem w tym samym czasie, lub może pracować tylko jeden z nich, w zależności od potrzeb i od terenu w jakim się poruszamy. Silniki hybrydowe zyskują coraz bardziej na popularności, szczególnie w krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak jest wiele głosów tych, podchodzących sceptycznie do silnika hybrydowego.

Istnieje wiele plusów i minusów użytkowania samochodu z silnikiem hybrydowym. Pierwszym, największym i zachęcającym większość do nabycia jest niskie zużycie paliwa. Co za tym idzie, ograniczona jest emisja szkodliwych produktów spalania do środowiska. Silnik hybrydowy jest więc najbardziej przyjaznym środowisku samochodem a jednocześnie najłatwiej dostępnym. Trzeba jednak wziąć pod uwagę cenę samochodu z silnikiem hybrydowym. Zazwyczaj będzie ona o wiele wyższa, niż zysk jaki uzyskamy na mniejszym zużyciu paliwa. Nie dziwi również, iż kierowcy mieszkający na zachód od Polski o wiele chętniej nabywają samochód z tego rodzaju silnikiem, gdyż rząd wspiera tych obywateli, którzy chcą jak najmniej szkodzić środowisku. W Polsce niestety takich dopłat nie ma, dlatego też polscy kierowcy o wiele rzadziej decydują się na zakup samochodu z silnikiem hybrydowym z powodów ekonomicznych.

Inną zaletą hybrydy jest wspomniany już wcześniej podział na silnik spalinowy oraz elektryczny. Silnik elektryczny w samochodzie hybrydowym jest zazwyczaj używany do ruszania, czyli wtedy gdy spalanie paliwa jest większe. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala nam na dalsze oszczędności w porównaniu z samochodem z silnikiem spalinowym.

Ostatnią zaletą samochodu hybrydowego jest jego cicha praca. Zostało potwierdzone naukowo, jazda tego rodzaju samochodem jest bezpieczniejsza, kierowca bowiem nie męczy się hasałem wytwarzanym przez silnik i jego koncentracja jest wyższa.

Opinie o samochodach hybrydowych są więc różne, jednak zazwyczaj znajdywana jest tylko jedna duża wada- cena samochodu z silnikiem hybrydowym.

Fot. toyota.pl
Autor zewnętrzny

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27