Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl i jakie są dodatkowe koszty?

Opublikowano: 2018-01-09
Jaki jest koszt prawa jazdy na motocykl?
Cena kursu prawa jazdy na motocykl jest uzależniona od kategorii szkolenia, pory roku, miasta oraz szkoły.

Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę nauki jazdy i ile kosztuje kurs – zapraszamy do lektury!Szkoła nauki jazdy
Wybierając ofertę danego ośrodka powinniśmy kierować się nie tylko ceną kursu, ale także zwrócić uwagę na tzw. zaplecze logistyczne, w skład którego wchodzi liczba motocykli, nowoczesne i niezawodne systemy łączności, duży plac manewrowy, szeroka gama motocykli oraz dostępność kasków.

 

Rodzaje kursów i ceny
Kurs na prawo jazdy kategorii A pozwala kierować wszystkimi motocyklami, bez ograniczeń mocy i pojemności. Należy mieć ukończone 24 lata lub posiadać kat. A2 od minimum 2 lat. Trzeba posiadać zaświadczenie lekarskie oraz założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) w Wydziale Komunikacji. Egzamin zdaje się na motocyklu o masie minimum 200 kg i minimalnej mocy 54 KM. Ceny za takie kursy oscylują w okolicach 1400 zł.

Kurs na prawo jazdy A2 pozwala kierować motocyklami o mocy maksymalnej do 47KM. Aby móc rozpocząć kurs trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać zaświadczenie lekarskie, PKK oraz zgodę rodziców lub opiekunów (jeżeli rozpoczęcie kursu następuje przed ukończeniem 18 roku życia). Ceny kształtują się w okolicach 1300 zł.

Kurs na prawo jazdy A1 pozwala kierować motocyklami o mocy do 15 KM. Należy mieć ukończone 16 lat, posiadać PKK, wykonać badania lekarskie i przynieść zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Średnia cena za taki kurs wynosi około 1200 zł.

Kurs na prawo jazdy AM to dawna karta motorowerowa. Jest to prawo jazdy dla najmłodszych i pozwala na kierowanie motorowerami oraz czterokołowcami lekkimi (np. quady). Aby móc wziąć udział w kursie trzeba mieć ukończone 14 lat i posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, mieć zaświadczenie lekarskie oraz PKK. Ceny za kurs na prawo jazdy kategorii AM oscylują w okolicach 700 zł.

Tylko kurs na prawo jazdy AM składa się z 10 godzin teorii i 10 godzin praktyki. Pozostałe kursy to 30 godzin zajęć teoretycznych (w tym ok. 4 godziny z pierwszej pomocy) oraz 20 godzin zajęć praktycznych.

 

Koszt orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, wydawanego przez lekarza posiadającego stosowne uprawnienia to zazwyczaj ok. 200 zł.
Wspomniany wyżej Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) jest bezpłatny. Jeśli jednak złoży go za nas szkoła jazdy wówczas pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 17 zł.

Ceny za kursy wahają się średnio od 1000 do 1600 zł są to kwoty na wyciągnięcie ręki. Wszystkie formalności (oprócz badań lekarskich) można obecnie załatwić online: pożyczki przez internet z wygodnym systemem spłat, szkoły, zapisy na kurs i elektroniczny wniosek o PKK. Coraz częściej zdarzają się promocje, w których szkolenie kosztuje nawet i 800 zł! Warto więc zacząć badać rynek z wyprzedzeniem, aby znaleźć jak najkorzystniejszą ofertę w szkole o najlepszej renomie.

Zobacz również: Ile kosztuje prawo jazdy

Fot. Materiały zewnętrzne

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13