Jak często uzupełniać klimatyzację w samochodzie?

Opublikowano: 2021-08-19
Uzupełnianie klimatyzacji w samochodzie - jak często to robić?
Podróżowanie autem osobowym to bardzo komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Częste przystanki na krótkie spacery czy wizytę w knajpie powinny wynagrodzić trudy siedzenia kilku godzin w samochodzie. W okresie wiosenno-letnim niezbędnym dodatkiem podróży powinna być klimatyzacja, którą znaleźć można w większości kilkuletnich pojazdów. Jak o nią dbać?

Konserwacja klimatyzacji

Będąc właściciele samochodu osobowego, należy liczyć się z tym, że od czasu do czasu należy w nim coś wymienić, naprawić lub dokupić. Nie inaczej jest z klimatyzacją, która stanowi bardzo ważny element układu samochodu, bowiem wpływa nie tylko na zdrowy mikroklimat, ale też stanowi ochronę wnętrza pojazdu przed zawilgoceniem czy procesem korozji.

Dlatego też tak ważna jest konserwacja, bowiem zaniedbanie systematycznych przeglądów może wiązać się z olbrzymimi kosztami serwisowymi. Aby klimatyzacja mogła działać poprawnie, niezbędny jest czynnik chłodzący, który w trakcie użytkowania się ulatnia. W ciągu roku ubywa go około 10%, nawet gdy z klimatyzacji nie korzystamy. Oznacza to, że po pewnym czasie czynnika chłodzącego jest coraz mniej, co może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.

Klimatyzację powinno się zatem uzupełniać mniej więcej co 2 lata. Jest to zgodne z obowiązującymi przepisami, a także rekomendowane przez większość warsztatów mechanicznych. Tak krótki okres czasu może budzić pewne kontrowersje, bowiem nie możliwe jest fizycznie, by cały zapas czynnika się zużył. Mimo wszystko specjaliści zalecają, by dla własnej pewności i spokoju, raz na jakiś czas odwiedzić serwis, by sprawdzić poziom czynnika chłodniczego. Wybierasz się do mechanika, by napełnić klimatyzację i usunąć usterki? Szybka pożyczka pozwoli Ci na opłatę wydatków związanych z serwisem auta.

Jakie są konsekwencje niesprawnej klimatyzacji?

Niemalże każdy serwis klimatyzacji samochodowej oferuje szereg podstawowych usług, dzięki którym układ chłodzący wnętrze pojazdu będzie działał poprawnie. Wśród najpopularniejszych usług znajduje się między innymi nabijanie klimatyzacji, badanie szczelności, odgrzybianie oraz ozonowanie.

Niesprawna klimatyzacja, spowodowana najczęściej zbyt niskim poziomem czynnika chłodzącego może spowodować gromadzenie się wysokiego poziomu wilgotności w aucie. Jest to idealne środowisko do rozmnażających się grzybów, bakterii oraz pleśni. Klimatyzacja nie działa niezależnie, dlatego w przypadku, gdy jest uszkodzona lub nienapełniona, może mieć dodatkowo negatywny wpływ na inne podzespoły samochodu. Dotyczy to przede wszystkim uszkodzenia kompresora i problemów z chłodzeniem silnika. Ponadto niesprawna klimatyzacja może charakteryzować się nieprzyjemnym zapachem wewnątrz kabiny auta. Wówczas będzie to świadczyć o nagłej potrzebie jej wyczyszczenia.

Proces nabijania czynnika chłodzącego trwa do około godziny, a usługę tę najlepiej zlecić wiosną, gdy na dworze zrobi się ciepło. Chcesz, by w Twoim aucie panowała odpowiednia temperatura? Szybka pożyczka sprawi, że opłacisz serwis i napełnienie klimatyzacji.

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13