Jak podróżować samochodem bezpiecznie podczas deszczu?

Opublikowano: 2013-11-06
Podróżowanie samochodem w deszczu.
Deszcz i towarzysząca mu zazwyczaj mgła mogą poważnie utrudnić poruszanie się po drogach.

Ograniczona widoczność oraz parujące szyby są tu głównymi problemami, wielkim utrudnieniem staje się także śliska nawierzchnia i dłuższa droga hamowania. Wiadomo, że w takich warunkach należy zachować szczególną ostrożność. Jak zminimalizować ryzyko wypadku w takich warunkach? Jak bezpiecznie jeździć w deszczu?

Gdy zaczyna padać…
Pierwsze krople deszczu to najtrudniejszy moment na drodze. Dlaczego? Bo pojawienie się wody na suchej dotąd drodze sprawia, że zalegający na niej wcześniej pył szybko zmienia się w uciążliwą maź – śliską i niebezpieczną. Bezpieczne dotąd warunki jazdy zaczynają się szybko pogarszać, na co – początkowo – nie każdy kierowca zwraca uwagę.

ABC bezpiecznej jazdy w deszczu
Gdy zaczyna padać, należy uruchomić wycieraczki. Ich stan powinien być kontrolowany na bieżąco, tak, by nagła ich awaria nie ujawniła się w czasie jazdy. Przydatne okażą się również leżące zawsze „pod ręką” gąbki i ścierki z naturalnej irchy. Dzięki nim oczyszczanie zaparowanych szyb stanie się łatwiejsze i pozwoli na zachowanie odpowiedniej widoczności. W czasie deszczu i mgły ważna staje się też umiejętność sprawnego operowania światłami. Każdy kierowca powinien doskonale wiedzieć, kiedy można włączyć światła przeciwmgielne, a kiedy należy je wyłączyć. Nie można zapominać, że korzystać z nich należy tylko i wyłącznie w chwili, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów. W innych sytuacjach mogą one stanowić poważne zagrożenie dla kierowców jadących z przeciwka.

Bezpieczna jazda w deszczu wymaga też zmniejszenia prędkości jazdy. Pozwala to na zachowanie większej kontroli nad samochodem oraz na uniknięciu problemów w chwili wjechania w głębszą kałużę. Z kałużami wiąże się też inny problem – często tworzą się one w głębokich dziurach, w których wjechanie może doprowadzić albo do uszkodzenia samochodu, albo do groźnego wypadku.

Obserwacja drogi
W czasie jazdy w deszczu należy wyjątkowo dokładnie obserwować to, co dzieje się na drodze oraz na poboczu. Dłuższa droga hamowania – efekt śliskiej nawierzchni – sprawia, że pojawiający się na drodze pieszy lub zwalniający samochód jadący przodem mogą stać się przyczyną wypadku. Ze względu na dłuższą drogę hamowania należy też pamiętać o zachowaniu większych niż zazwyczaj odstępów pomiędzy samochodami.

Zadbaj o szyby!
Zarysowania na szybach, trwałe zabrudzenia – te drobne defekty w czasie jazdy w deszczu stają się sporym zagrożeniem. Podniszczoną szybę trudniej oczyścić z pary, przez co pojawiają się problemy z odpowiednią widocznością. Wymiana szyb bywa sporą inwestycją. Jak pogodzić oszczędność z maksymalną troską o bezpieczeństwo? Ubezpieczyciele, tacy jak AXA DIRECT, już dawno dostrzegli zależność istniejącą między stanem szyb a bezpieczeństwem jazdy. Efekt? Na rynku pojawiają się polisy, które pozwalają na objęcie ich dodatkową ochroną. Dokupione do OC pozwalają na szybką likwidację szkód związanych z szybami, niezbędną dla każdego kierowcy ceniącego sobie bezpieczeństwo jazdy.

Podstawowe zasady bezpiecznej jazdy w deszczu nie są trudne, a mogą uratować życie i zdrowie wielu kierowcom. Warto pamiętać, że nawet najlepsze ubezpieczenie auta nie jest w stanie uchronić życia, zatem o bezpiecznej jeździe w trudnych warunkach powinien pamiętać każdy odpowiedzialny kierowca.

Autor zewnętrzny
Fot. sxc.hu





 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13