Jak postępować w przypadku kolizji? Sprawdź skuteczne rady

Opublikowano: 2018-03-29
Sprawdź jak skutecznie postępować w przypadku kolizji.
Twoje auto uczestniczyło w kolizji drogowej? To zdarza się nawet najlepszym. Gdy już doszło do stłuczki czy poważniejszego wypadku i wszyscy jego uczestnicy są bezpieczni – czas zająć się pojazdem.

W zdecydowanej większości przypadków naprawy powypadkowe stają się koniecznością. Sprawdź, jak krok po kroku postępować w sytuacji wypadku drogowego.

Zanim dojdzie do wypadku, czyli przezorny zawsze zabezpieczony

Jak zabezpieczyć się na wypadek kolizji drogowej? Nie chodzi jedynie o uważną jazdę i stosowanie zasady ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu. Dobrze również pamiętać o kwestiach formalnych, a przede wszystkim o odpowiednim ubezpieczeniu pojazdu. W Polsce obowiązkowe jest jedynie wykupienie polisy OC, a więc tej chroniącej przed odpowiedzialnością cywilną za spowodowane uszkodzenia. Co jednak z kosztami napraw powypadkowych, gdy to Ty będziesz sprawcą kolizji? Przed wydaniem majątku uchroni Cię odpowiednia polisa AC.

Przed wyruszeniem w nawet najkrótszą trasę sprawdź również, czy masz przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz informacje dotyczące np. Twojej grupy krwi.

Tuż po wypadku: bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeżeli doświadczysz wypadku samochodowego, w pierwszej kolejności zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Tuż po kolizji:

  • postaraj się nie poruszać i powoli sprawdź, czy Twoje ciało doznało uszkodzeń;
  • jeśli możesz się ruszać i nie dostrzegasz poważniejszych obrażeń – powoli wyjmij kluczyki ze stacyjki pojazdu;
  • spokojnie wysiądź z auta, zwracając uwagę na inne pojazdy oraz ruch dookoła Twojego samochodu;
  • sprawdź stan pasażerów Twojego pojazdu oraz innych uczestników kolizji;
  • wezwij pomoc na miejsce zdarzenia – zadzwoń pod numer 112 lub upewnij się, że ktoś inny to zrobił;
  • ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 30–50 m poza terenem zabudowanym, natomiast w terenie zabudowanym – kilku metrów za pojazdem i włącz światła awaryjne.

Jeśli kolizja wydarzyła się na środku drogi, a jest możliwe przepchnięcie pojazdu na pobocze – dla zwiększenia bezpieczeństwa – zrób to.

Ocena sytuacji i ustalenie sprawcy

Gdy masz pewność, że Tobie ani pozostałym uczestnikom kolizji nic nie zagraża, czas ocenić, co stało się na drodze, i ustalić, kto jest winien.

  • Jeśli to możliwe, zatrzymaj na miejscu świadków zdarzenia aż do przybycia policji lub poproś ich o dane kontaktowe w razie konieczności późniejszego złożenia zeznań.
  • W przypadku mniej poważnych kolizji drogowych, gdy zarówno Ty, jak i drugi uczestnik podobnie interpretujecie przyczynę wypadku, możecie się dogadać bez wzywania policji – należy wówczas sporządzić odpowiednie oświadczenie, aby poszkodowany mógł domagać się likwidacji szkody z polisy OC sprawcy.
  • Można spisać oświadczenie o winie – pisze je osoba, która doprowadziła do stłuczki. Oświadczenie powinno zawierać m.in. godzinę, datę oraz miejsce kolizji, dane identyfikacyjne obu pojazdów oraz opis widocznych usterek. Dokument należy spisać w dwóch kopiach: jedna dla poszkodowanego i druga dla sprawcy.

Do samochodu po kolizji warto wezwać pomoc drogową lub – jeżeli uszkodzenia wydają się niewielkie lub znikome – samodzielnie podjechać do sprawdzonego warsztatu samochodowego. Jeśli naprawy powypadkowe będą wykonywane w ramach polisy ubezpieczeniowej – OC lub AC – a Ty chcesz, aby proces odbył się dla Ciebie bezkosztowo, porozum się z ubezpieczycielem. Od niego uzyskasz więcej informacji na temat procedury postępowania.

Fot. Materiały zewnętrzne





 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13