Jak sfinansować zakup samochodu lub innego środka transportu?

Opublikowano: 2019-03-04
Zakup samochodu lub innego środka transportu - jak go sfinansować.
Samochód, którym dotychczas się poruszałeś, właśnie przestał funkcjonować, a jego ewentualna naprawa pochłonie tysiące złotych?

Zamiast wydawać pieniądze na kolejną naprawę, rozważ zakup nowego auta. A może od dłuższego czasu marzysz o motocyklu lub chciałbyś spełnić marzenie swojego dziecka i kupić dla niego skuter? Zrób to teraz! Zwłaszcza, że początek roku obfituje w ciekawe wyprzedaże pojazdów z ubiegłego rocznika.

W takim zakupie pomogą Ci dodatkowo oferty kredytowe dostępne w sieci. W poniższym artykule pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na pytanie o rodzaje kredytów oraz podpowiemy na co powinieneś zwrócić uwagę, podpisując umowę kredytową.

Kredyt motoryzacyjny - czym jest i jakie są jego rodzaje

Kredyt motoryzacyjny to dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy w danym momencie nie stać Cię na kupno np. samochodu który jest Ci niezbędny do pracy i życia. W obecnych czasach coraz częściej samochód nie jest oznaką poziomu zamożności, lecz nieodłącznym elementem naszej codzienności.

Kredyty motoryzacyjne (samochodowe) są tak popularne, że obecnie oferują je niemal wszystkie banki.  Według definicji GUS kredyt motoryzacyjny to nic innego jak “rodzaj kredytu udzielanego przez bank lub instytucję parabankową na zakup nowego lub używanego środka transportu posiadającego ważny dowód rejestracyjny”. W ramach takiego zadłużenia można zatem zakupić samochód ale również skuter, motocykl, kamper, przyczepę campingową, traktor, łódź motorową lub maszynę budowlaną.

O kredyt samochodowy, oprócz banku, można ubiegać się także w autoryzowanych salonach samochodowych czy motocyklowych danej marki, gdyż często współpracują one z instytucjami finansowymi. Zdarza się, że kredyty samochodowe udzielane przez dealerów są tańsze niż te bankowe, a dodatkowym atutem kredytów zaciąganych w komisach jest możliwość negocjacji zniżki na interesujący Cię środek transportu.

W każdym przypadku zabezpieczeniem kredytu będzie pojazd zakupiony w ramach zaciągniętego zadłużenia.

Rodzaje kredytu motoryzacyjnego

Niezależnie od wybranej instytucji kredytowej musisz wiedzieć, że na rynku występują cztery rodzaje kredytu motoryzacyjnego:

  1. standardowy
  2. jednoratowy
  3. balonowy
  4. leasingowy

Kredyt standardowy

Jest to kredyt oparty na tradycyjnym systemie comiesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych. Nie wymaga on wkładu własnego i może zostać zaciągnięty na okres nie krótszy niż 6 miesięcy lecz nie dłuższy niż 10 lat.

Warto nadmienić, iż kredyt ten może być spłacany zarówno w równych comiesięcznych ratach jak też w ratach malejących. Niemniej jednak druga opcja wymaga większych środków przy spłacie pierwszych kilku rat, co może przekroczyć Twoją zdolność kredytową.

Kredyt jednoratowy

Bardziej wymagająca forma kredytu, przeznaczona dla osób, które są w posiadaniu kwoty równej 50% wartości kupowanego środka transportu lub maszyny. Taka oferta przeważnie dostępna jest w bankach powiązanych z dystrybutorem danego środka transportu. Kupujący (kredytobiorca) wpłaca wspomniane powyżej 50% wartości pojazdu przy podpisywaniu umowy zakupu, a pozostałą część opłaca w ustalonym w umowie terminie (np. po roku od podpisania umowy). Ważnym aspektem takiego kredytu jest brak oprocentowania.

Kredyt balonowy

W przypadku kredytu balonowego, podobnie jak w przypadku kredytu standardowego, nie wymaga się wkładu własnego, a miesięczna rata zadłużenia jest stosunkowo niska. W czasie ustalonym w umowie kredytowej, kredytobiorca zobowiązany jest spłacić 80% wartości auta. Pozostałe 20% wartości zakupionego pojazdu musi zapłacić na koniec trwania umowy.

Kredyt leasingowy

Kredyt ten jest ciekawą opcją działającą na podobnych zasadach jak leasing konsumencki z wysokim wykupem. W czasie trwania umowy kredytobiorca spłaca jedynie niskie raty miesięczne (pokrywające koszty utraty wartości auta). Po zakończeniu umowy może on zdecydować czy chce wykupić samochód czy też samochód odkupi kredytodawca. Należy pamiętać, że przy wyborze takiego rozwiązania często kwota wykupu przez kredytobiorcę jest stosunkowo wysoka.

Jak połapać się w gąszczu ofert?

Niezależnie od rodzaju wybranego kredytu motoryzacyjnego należy pamiętać, że jest to kredyt docelowy, a więc przeznaczony na konkretny cel, w tym wypadku na zakup środka komunikacji. Dzięki jasno określonej celowości, kredyt motoryzacyjny ma większe zalety niż kredyt gotówkowy wzięty na ten sam cel. Dlaczego? Kredyt samochodowy jest nisko oprocentowany, a więc tańszy od kredytu gotówkowego. Ponadto zaciągając taki kredyt możesz liczyć na wyższą kwotę pożyczki, a dodatkowo istnieje możliwość znacznego wydłużenia okresu kredytowania nawet do 10 lat.

Jeśli jesteś już zdecydowany na wzięcie kredytu motoryzacyjnego, koniecznie porównaj oferty poszczególnych banków aby znaleźć najkorzystniejszą dla siebie. Jak to zrobić? Pomoże Ci w tym operator bankowy - Aconto, którego agenci sprawdzą i wybiorą najkorzystniejszą i najtańszą opcję pożyczki, bez narażania Cię na ukryte koszty.

Fot. Materiały zewnętrzne





 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13