Jak taniej ubezpieczyć auto?

Opublikowano: 2013-09-16
Tanie ubezpieczenia samochodów.
Zgodnie z polskim prawem posiadacze samochodów muszą mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdu, którego brak może skutkować olbrzymimi karami.

Jednak również i inne kategorie ubezpieczeń warto posiadać. Niestety, często otrzymujemy dość drogie oferty ubezpieczeń, dlatego poniżej przedstawiamy wskazówki, jak nasze auto ubezpieczyć taniej.

Co ma wpływ na koszt ubezpieczenia?
Koszty ubezpieczenia samochodowego zależne są od wielu czynników, które podzielić możemy na te związane ze zwyżkami oraz ze zniżkami ubezpieczeniowymi. Do pierwszej kategorii możemy zaliczyć na przykład szkodową jazdę, większe prawdopodobieństwo uszkodzenia auta danej marki (na przykład ubezpieczenie Subaru jest o wiele droższe niż ubezpieczenie Hondy). Wpływ na wysokość składki będzie miał też nasz niski wiek czy krótki okres posiadania prawa jazdy. Jednak jeśli prawo jazdy posiadamy długo, jesteśmy doświadczonymi kierowcami i jeździmy bezpiecznie, to zniżki w ubezpieczeniu OC i w pozostałych ubezpieczeniach mogą być bardzo znaczące i sięgać nawet 60%.

Jak taniej znaleźć ubezpieczenie?
W poszukiwaniu najtańszych ubezpieczeń samochodowych możemy skorzystać z kilku rozwiązań. Zdecydowanie najpopularniejszym jest skorzystanie z oferty agenta ubezpieczeniowego współpracującego z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Innym rozwiązaniem może być samodzielne szukanie najlepszej oferty, szukanie porad wśród znajomych lub ofert na stronach internetowych. Szczególnie w ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem stają się internetowe porównywarki ubezpieczeń, gdzie po wprowadzeniu kilku podstawowych informacji możemy szybko uzyskać zwrotne dane. Musimy jednak pamiętać, że hatchback Hondy może być ubezpieczony taniej niż na przykład hatchback Forda w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, a w innym stawki mogą być odwrotne.

Czy warto korzystać z pakietów?
Szczególnie w przypadku nowych samochodów, których właściciele decydują się na zakup zarówno ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdu jak też i AutoCasco, Assistance czy ubezpieczenia szyb, łączne koszty wszystkich tych ubezpieczeń w pakiecie mogą być zdecydowanie niższe niż gdybyśmy zdecydowali się na zakup poszczególnych ubezpieczeń osobno. Zazwyczaj dodatkowe zniżki mogą wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, co może przekładać się na kilkaset do kilku tysięcy złotych oszczędności rocznie (w przypadku bardziej wartościowych aut).

Autor zewnętrzny
Fot. sxc.hu

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27