Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie OC samochodu?

Opublikowano: 2019-03-05
Ubezpieczenie OC samochodu - zapłać mniej.
Jeśli nie wiesz, w jaki sposób zapłacić mniej za ubezpieczenie OC samochodu, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Opisaliśmy w nim najważniejsze czynniki, które wpływają na koszty takiej polisy oraz wskazaliśmy, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Ponadto wyjaśniliśmy, dlaczego stan cywilny ma wpływ na cenę OC. Zachęcamy do przeczytania!

Jak uzyskać najtańsze ubezpieczenie OC?

Nabycie nowego lub używanego samochodu wiąże się z wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia OC w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Niestety, spora część ubezpieczających wybiera drogie polisy, ponieważ nie zdaje sobie sprawy, jakie elementy decydują o wysokości ich kosztów. Z tego względu przygotowaliśmy szczegółowy poradnik, który wyjaśni wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Mniejszy zakres ochrony ubezpieczeniowej

Zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie OC pojazdu, najpierw porównajmy kilkanaście ofert pod względem najniższej ceny. Dlaczego? We wszystkich towarzystwach zakres ochrony ubezpieczeniowej takiej polisy jest identyczny. Oznacza, że jeżeli jesteśmy zainteresowani tylko i wyłącznie obowiązkowym OC, warto zdecydować się na najtańszą ofertę dostępną na rynku.

W sytuacji, gdy oprócz OC będziemy zainteresowani również ubezpieczeniem AC, wówczas koniecznie należy zwrócić uwagę na zakres ochrony samochodu i jego cenę. W tym miejscu należy podkreślić, że im szersza oferta autocasco tym więcej trzeba będzie zapłacić firmie ubezpieczeniowej.

Pakiet ubezpieczeniowy

Ubezpieczający często decydują się na wykupienie promocyjnych polis OC i AC w dwóch różnych towarzystwach, ponieważ wydaje im się, że w ten sposób zaoszczędzą trochę pieniędzy. To duży błąd! Zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pakietów ubezpieczeniowych, które łączą ubezpieczenia OC i AC. W ten sposób możemy zaoszczędzić naprawdę sporą kwotę, warto o tym pamiętać.

Trzeba wiedzieć, że niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują również promocyjne, rozszerzone pakiety, które oprócz autocasco obejmują jeszcze dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne: od następstw nieszczęśliwych wypadków i assistance. Najczęściej tak dużą ochronę wybierają właściciele nowych samochodów. Ważne - wiele ofert z pakietami ubezpieczeniowymi znajdziemy w interencie.

Dzięki porównywarce https://ocenapolis.pl/ubezpieczenie/kalkulator-oc-ac, możemy porównać je pod względem korzyści i wybrać najlepszą polisę.

Bezszkodowa jazda samochodem

Ważnym czynnikiem, który w znaczący sposób wpływa na wysokość kosztów ubezpieczenia OC pojazdu, jest bezszkodowa jazda. Firmy ubezpieczeniowe zwracają dużą uwagę na to, jakie doświadczenie za kierownicą mają klienci ubiegający się o polisę. Ponadto chcą wiedzieć, czy ubezpieczający byli sprawcami stłuczek czy wypadków na drodze.

Osoby, które przez kilka lat jeżdżą samochodem ostrożnie, mogą liczyć na niższą cenę OC oraz różne zniżki i promocje w niemal każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Niewątpliwie jest to zła informacja dla młodych kierowców, którzy dopiero zrobili prawo jazdy i kupili pierwsze auto. Na szczęście istnieją inne rozwiązania, dzięki którym mogą uzyskać tańsze ubezpieczenie komunikacyjne.

Pojemność silnika samochodowego

Przed zakupem samochodu warto wziąć pod uwagę to, że pojemność silnika może w znaczącym stopniu zadecydować o tym, ile zapłacimy za obowiązkowego ubezpieczenie OC pojazdu. Dlaczego firmy ubezpieczeniowe podczas ustalania ceny polisy OC biorą pod uwagę ten aspekt?

Powód jest dosyć prosty, ubezpieczyciele uważają, że duża moc silnika samochodowego zwiększa ryzyko spowodowania wypadku i wpływa na rozmiar ewentualnych szkód. Według statystyk koszt ubezpieczenia OC pojazdu z silnikiem o pojemności 3.0 może być wyższy od polisy dla auta z silnikiem 1.0, nawet o 1000 złotych.

Współdzielenie pojazdu

Młodzi ubezpieczający niestety nie będą mogli liczyć na uzyskanie taniego ubezpieczenia OC samochodu, ponieważ nie są doświadczonymi kierowcami i istnieje większe prawdopodobieństwo, że spowodują stłuczkę lub wypadek. Co zrobić w tej niekorzystnej sytuacji?

Cenę polisy OC możemy obniżyć poprzez drugiego współwłaściciela pojazdu (czyli np. rodzica lub osobę niespokrewnioną), który od wielu lat jeździ samochodem i nie był uczestnikiem żadnej kolizji drogowej. W razie wypadku wszelkie promocje czy zniżki straci zarówno właściciel, jak i współwłaściciel auta.

Sposób zapłaty składki ubezpieczeniowej

Wielu ubezpieczających nie zdaje sobie sprawy, że sposób uregulowania składki ubezpieczeniowej może w niewielkim stopniu podwyższyć koszt ubezpieczenia OC samochodu. Najwięcej wydamy na wpłatę składki polisy na poczcie lub w instytucji bankowej, najmniej poprzez nowoczesne formy płatności, czyli kartę kredytową lub przelew internetowy. W ten sposób możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy i przeznaczyć je na dowolnie wybrany cel.

Ubezpieczenie OC a stan cywilny

Warto wiedzieć, że małżonkowie mogą liczyć praktycznie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym na pewne korzyści związane z ubezpieczeniem OC. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ mogą korzystać wzajemnie ze swoich zniżek i promocji. W ten sposób polisa OC wyniesie znacznie mniej, niż w przypadku singla.

Jeżeli małżeństwo ma przynajmniej jedno dziecko, wtedy uzyska dodatkowe zniżki od ubezpieczyciela. Posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymają nawet 50% rabatu na ubezpieczenie komunikacyjne NNW. Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie udzielają tanich polis rodzinom, ponieważ mogą im zaufać w kwestii ostrożnej i bezpiecznej jazdy samochodem.

Najtańsze OC - podsumowanie

Powyżej wymieniliśmy i opisaliśmy najważniejsze czynniki, które mają ogromny wpływ na wysokość kosztów ubezpieczenia OC samochodu. W celu usystematyzowania wiedzy, zebraliśmy i wypunkotawaliśmy najważniejsze informacje na ten ten temat. Dzięki temu z pewnością uzyskasz tanią polisę OC!

  • Zakres ochrony ubezpieczeniowej OC we wszystkich towarzystwach jest taki sam. Nie przepłacaj!
  • Pakiet ubezpieczeniowy OC i AC jest korzystniejszym rozwiązaniem, niż zakup pojedynczej polisy.
  • Bezszkodowa jazda samochodem ma duży wpływ na koszt polisy OC.
  • Współdzielenie pojazdu obniży koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC.
  • Im mniejsza pojemność silnika samochodowego tym tańsze ubezpieczenie OC.
  • Wykorzystaj nowoczesne formy płatności i zaoszczędź trochę pieniędzy.

Fot. Materiały zewnętrzne

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27