Jak zminimalizować koszt zakupu firmowego auta

Opublikowano: 2014-12-19
Minimalizacja kosztu zakupu auta do firmy.
Samochód firmowy to dla przedsiębiorców często niemały wydatek, jaki odczuwalny jest zwłaszcza w przypadku firm jednoosobowych oraz tych, jakie dopiero rozpoczynają działalność.

Wskazane jest więc znalezienie sposobów, by zminimalizować koszty.

Podstawowym wydatkiem jest sam zakup samochodu osobowego na firmę. Już na początku przedsiębiorca staje przed nie lada dylematem. Nowy czy z rynku wtórnego. Za pierwszym rozwiązaniem przemawia to, iż nowy pojazd z pewnością będzie mniej awaryjny oraz że będzie się lepiej prezentował. Używany model, nawet z pewnego źródła, może stać się źródłem wielu kłopotów. Dla pewności, oczywiście jeśli pozwalają na to fundusze, lepiej jest wybrać pierwsze rozwiązanie. Prestiżowa marka i któryś z modeli słynących z niezawodności oraz nowoczesnych rozwiązań. Może więc hybrydowa Toyota? Niskie spalanie, nienaganny wizerunek i świadectwo, że przedsiębiorca poważnie traktuje środowisko naturalne. W wielu branżach ma to niebagatelne znaczenie i budzi pozytywne skojarzenia u potencjalnych kontrahentów czy klientów. Warto się zastanowić nad nowoczesną hybrydą.

Sposobem pozwalającym na niższe koszty utrzymania firmy jest amortyzacja. Dziś jednak zgodnie z literą prawa osobowe auto firmowe można amortyzować w całości wyłącznie jeśli jest kupione na firmę i używane w celach służbowych. Zakup samochodu osobowego na firmę i wprowadzenie go do majątku firmowego to dobre rozwiązanie. Jednak czasem nie jest opłacalne kupno nowego auta. Może się okazać, iż bardziej korzystny będzie wynajem długoterminowy, leasing czy też korzystanie z prywatnego pojazdu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba dokładnie zanalizować potrzeby i możliwości finansowe. Może się okazać, że w przypadku nieposiadania odpowiednich środków, lepiej będzie skorzystać z kredytu niż z wynajmu. Ostrożność i zdrowy rozsądek są wskazane w każdej z sytuacji.

Kilometrówka. W przypadku kiedy przedsiębiorca korzysta z auta także do celów prywatnych, musi prowadzić ewidencję przejechanych kilometrów. Popularnie nazywa się to kilometrówką. Liczbę przejechanych kilometrów należy pomnożyć przez współczynnik ściśle określony przez ustawodawcę. Ograniczenie to nie istnieje, jeśli auto wykorzystywane jest tylko do działalności gospodarczej i było wprowadzone do majątku firmy. Warto więc jeszcze przed wizytą w salonie wybrać optymalne rozwiązanie.

Fot. toyota.pl
IP

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27