Jakie mandaty za wykroczenia na drodze?

Opublikowano: 2012-10-26
Punkty karne za wykroczenia drogowe.
Mandat. Na sam dźwięk tego słowa większości kierowców cierpnie skóra. Niektórzy są do nich przyzwyczajeni, dla innych otrzymanie mandatu jest prawdziwym szokiem.

Kodeks Ruchu Drogowego przewiduje wiele mandatów za wykroczenia popełniane na drodze. Kierowcy najczęściej karani są za przekraczanie prędkości, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej (tj. przejeżdżanie na czerwonym), nieustępowanie pierwszeństwa pieszym, rowerzystom, czy innym użytkownikom dróg, wyprzedzanie w miejscach do tego niedozwolonych itp. Niestety, sporo jest również kierowców, którzy mandaty dostają za nieprzewożenie dzieci i pasażerów zgodnie z przepisami.

Ostatnia zmiana taryfikatora mandatów miała miejsce z początkiem czerwca 2012 r. Obecnie za złamanie przepisów drogowych w zależności, czego one dotyczyły, grożą kary w wysokości od 20 do 500zł, jeżeli popełnionych zostało kilka wykroczeń maksymalna wysokość mandatu to 1000zł. Niestety, za wiele wykroczeń oprócz grzywny, można również zostać ukaranym punktami karnymi. Warto pamiętać, iż za zgromadzenie więcej niż 21 punktów grozi nam utrata prawa jazdy. Osoby, które zdobyły je w ciągu ostatnich kilku lat, wiedzą, jak ciężko jest obecnie zdać egzamin.

Najdotkliwsze dla kierowców zmiany wprowadzonego w tym roku taryfikatora wiążą się z ilością punktów karnych. I tak na przykład rozmowa przez telefon komórkowy (bez zestawu głośnomówiącego) w trakcie jazdy grozi 200 złotowym mandatem i już nie 0 a 5 punktami karnymi. Podobnie liczba punktów zwiększyła się w przypadku parkowania bez zezwolenia na miejscu dla niepełnosprawnych - mandat kosztuje aż 500zł.

Zaostrzone zostały kary za wykroczenia, narażające na niebezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Wzrosły kary m.in. za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub przejeździe dla rowerzystów (aż 10 pkt), za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach (10 pkt i 350zł mandatu), czy nieustąpienie przejazdu rowerzyście (6 pkt i 300zł). Przewożenie dziecka bez fotelika grozi 6 punktami karnymi i 150zł mandatem, natomiast przewożenie pasażerów na motocyklu bez kasku, czy w samochodzie bez zapiętych pasów 4 punktami i 100zł mandatem.

Kierowcy, czego nie było w poprzednich taryfikatorach dostaną również punkty za wykroczenia uciążliwe dla innych użytkowników dróg np. wjeżdżanie na skrzyżowanie, jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy (2pkt), cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie (5 pkt).

Niestety, prawdopodobnie na tym nie skończą się zmiany w wysokościach mandatów i przyznawanych punktów karnych. W połowie października 2012 r. Policja zwróciła się do MSW z prośbą o kolejną podwyżkę mandatów ze względu na pogarszające się od 2011 r. statystyki bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Porównują oni także polski taryfikator z taryfikatorem naszych sąsiadów na Słowacji czy Węgrzech, gdzie mandaty liczone są w setkach euro.

Żeby ustrzec się przed mandatem warto, oprócz oczywiście jazdy zgodnie z przepisami wiedzieć, za co można go otrzymać. Pełen taryfikator mandatów bez problemu można znaleźć na stronach internetowych poświęconych motoryzacji, nauce jazdy, czy przepisom ruchu drogowego.

Anna Pytel
(anna.pytel@dlalejdis.pl)

Fot. sxc.hu

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27