Jakie opony polecają eksperci?

Opublikowano: 2014-01-13
Zimowe opony.
Opona to jedyna część samochodu, która ma styczność z nawierzchnią. Komfort i bezpieczeństwo jazdy są więc uzależnione od niej w ogromnym stopniu.

Przy zakupie opon trzeba mieć na uwadze wiele czynników, takich jak m.in. rodzaj auta, preferowany styl jazdy, warunki eksploatacji samochodu i wiele innych.

Niezależne testy i rankingi
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, jakie opony zakupić, warto zapoznać się z wynikami testów przeprowadzanych przez czasopisma branżowe oraz niezależne organizacje motoryzacyjne. W sporządzanych przez nie rankingach ogumienia pojawiają się nazwy wielu modeli, na które należy zwrócić uwagę z racji ich bardzo dobrych parametrów, takich jak m.in. przyczepność na suchych i mokrych nawierzchniach czy opory toczenia. We wspomnianych rankingach uwzględniane są również opinie użytkowników. Kierowcom w podjęciu najlepszej dla nich decyzji pomogą specjalne serwisy takie, jak Oponeo.pl.

Najlepsze opony letnie
Oto kilka przykładów opon, które bardzo dobrze wypadały w testach letniego ogumienia w 2013 r. Na początek propozycje od koncernu Dunlop. Pierwszą z nich jest opona Sport BluResponse chwalona za swe uniwersalne osiągi. W jej konstrukcji znalazły zastosowanie technologie zarezerwowane do tej pory dla sportów motoryzacyjnych. Druga propozycja to model Sport Maxx RT gwarantujący stabilność zarówno na mokrych, jak i na suchych drogach. Z kolei Goodyear posiada w swej ofercie oponę EfficientGrip Performance, która w testach przeprowadzanych obecnie i w dwóch poprzednich, także osiągała wysokie noty. Uwagę przykuwa też model Eagle F1 Asymmetric 2, który został stworzony przez Goodyear na potrzeby aut sportowych oraz limuzyn o dużej mocy. Warto ponadto zainteresować się oponami Pilot Sport 3 i Energy Saver Plus od Michelin oraz ContiPremiumContact 5 od Continental.

Najlepsze zimówki
Spośród opon zimowych polecanych w sezonie 2013/2014 znalazła się m. in. opona ContiWinterContact TS850 zaliczana już od wielu lat do sztandarowych produktów firmy Continental. Świetnie radzi sobie ona w różnych warunkach zimowych, włącznie z tymi bardzo trudnymi. Również model Alpin A4 od Michelin od paru sezonów systematycznie pojawia się w ścisłej czołówce licznych rankingów. W testach bardzo dobrze wypadły takie modele, jak Firestone Winterhawk 3, Goodyear UltraGrip 8, Semperit Speed-Grip 2, Nokian WR D3, Uniroyal MS Plus 77, Dunlop Winter Response 2 oraz Bridgestone Blizzak LM32 S.

Autor zewnętrzny
Fot. sxc.hu

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27