Jesteś kierowcą? Uważaj na leki

Opublikowano: 2012-10-15
Uwaga na leki, gdy prowadzisz samochód.
Kierowcom od czasu do czasu zdarza się zażywać leki przeciwbólowe. Często jednak nie zdają sobie sprawy, jaki mają one wpływ na prowadzenie pojazdu.

Pogoda za oknem sprzyja częstym przeziębieniom i osłabieniu odporności. Zazwyczaj w takiej sytuacji sięgamy po lekarstwa, najczęściej te oferowane bez recepty. Szczegółowe informacje dotyczące wpływu danego leku na zdolność prowadzenia pojazdu zawarte są w ulotce dołączonej przez producenta, jednak zazwyczaj nikt jej nie czyta. Powszechnie uważa się, że leki przyjmowane od czasu do czasu nie mają żadnego wpływu na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jakie skutki mogą mieć zwykłe lekarstwa na przeziębienie.

Kiedy nie wsiadać za kierownicę?
Za kierownicę nie powinny siadać osoby przeziębione, zakatarzone, z gorączką. Mogą bowiem być równie niebezpieczne, jak nietrzeźwi kierowcy. Nawet niewielkie przeziębienie prowadzi do znacznego obniżenia koncentracji i sprawności psychomotorycznej. Cała masa leków na przeziębienie, które dostępne są bez recepty, wpływa na pogorszenie kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Już po niewielkiej dawce mogą zacząć się kłopoty z koncentracją, zaburzenia wzroku i opóźnienie czasu reakcji. Wiadomo, że szybka reakcja podczas jazdy samochodem ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, jego pasażerów, jak również innych uczestników ruchu. Kierowcy szczególną uwagę powinni zwrócić nie tylko na leki na przeziębienie, ale też na przeciwkaszlowe, zawierające kodeinę. Zagrożeniem dla sprawności kierowców są również benzodiazepiny stosowane wyłącznie jako leki nasenne. Mogą one znacznie wpływać na zaburzenie zdolności prowadzenia pojazdu przez cały następny dzień po ich zastosowaniu.

Kierowcy chorzy na cukrzycę powinni mieć się na baczności. Niewłaściwie stosowana insulina może spowodować niedocukrzenie lub przecukrzenie. Wiąże się to wówczas z zaburzeniami świadomości, a nawet utratą przytomności. Dobrze jest przed jazdą sprawdzić glukometrem poziom cukru we krwi, a w razie jakichkolwiek zaburzeń zrezygnować z jazdy samochodem.

Uważaj na leki uspokajające i energetyki
Sprawność psychoruchową kierowców mogą również obniżać leki przeciwalergiczne, niektóre zioła, jak np. melisa, czy nawet znieczulenie u dentysty. Oczywiste jest też, że niekorzystne skutki mogą wywoływać leki przeciwdepresyjne o dodatkowym działaniu nasennym i uspokajającym. Największy wpływ na nasze zachowanie mają zwłaszcza leki nasenne, uspokajające, przeciwlękowe, niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe. Często pacjenci przyjmujący dane lekarstwo przez dłuższy okres, muszą na czas kuracji całkowicie zrezygnować z prowadzenia pojazdu. Nawet znane wszystkim leki przeciwwymiotne, jak np. aviomarin powodują senność, osłabienie czy nawet bóle głowy.

Wielu kierowców sięga też po napoje energetyzujące, które tylko pozornie poprawiają naszą koncentrację. Ich duża dawka może być niebezpieczna dla kierowcy, nawet bez zastosowania leków. Zawarte w nich składniki, takie jak kofeina czy tauryna, hamują lub nasilają działanie wielu preparatów. Warto też zwracać uwagę na to, czym popijamy przyjmowane tabletki. Różne soki i napoje mogą spowodować ryzyko wystąpienia groźnych zaburzeń rytmu serca.

Sandra Wróbel
(sandra.wrobel@dlalejdis.pl)

Fot. sxc.hu





 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13