Kierowco, nie zapominaj o klimatyzacji w zimie

Opublikowano: 2012-10-25
Pielęgnacja klimatyzacji samochodowej na zimę.
Wielu kierowców o klimatyzacji przypomina sobie dopiero wiosną. Klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale przydaje się też w zimie.

Optymalna temperatura w samochodzie wynosi ok. 22 stopnie Celsjusza. Zbyt niska temperatura nie sprzyja jeździe, ponadto kierowca ubrany w kilka warstw ma ograniczone ruchy. W aucie nie powinno być też zbyt ciepło, kierowca wówczas ma obniżoną sprawność motoryczną, ogranicza się również jego koncentracja. Pojawia się dyskomfort psychiczny, kierowca staje się senny i nie skupia się na drodze. Ważne, by różnica temperatur w pojeździe i na zewnątrz nie przekraczała kilku stopni. Klimatyzacja jest dla kierowcy doskonałym rozwiązaniem i przydaje się nie tylko latem. Często jednak zapominamy o dbaniu o ten element wyposażenia.

Zimowa jazda z klimatyzacją
Sprawna klimatyzacja, układ wentylacji i ogrzewania nie tylko poprawiają komfort podróży, ale też w zimie pozwalają na uniknięcie parowania szyb. Zaparowane szyby znacząco ograniczają widoczność i mogą być przyczyną wypadku na drodze. Uruchomienie klimatyzacji może skutecznie wyeliminować ten problem. W samochodach, które nie są wyposażone w klimatyzację, możemy oczywiście użyć zimnego nadmuchu powietrza i stopniowego włączania ogrzewania. Należy przy tym pamiętać, by strumień powietrza ustawiony był na szybę.

Klimatyzacja pomoże nam też z zamarzniętymi szybami. Sprzężona z układem ogrzewania, dzięki filtrom osusza powietrze wewnątrz pojazdu, pozwalając tym samym na usunięcie wilgoci z kabiny. Używanie klimatyzacji zimą sprawia, że do kabiny, dzięki filtrom, jest dostarczane czyste i suche powietrze. Stosowane ogrzewanie w samochodzie nieco osusza powietrze, dlatego warto pamiętać o piciu dużej ilości wody.

Jeżeli zauważymy słabe chłodzenie klimatyzacji, niską prędkość nawiewu, często zaparowane szyby, zbyt wysoką temperaturę chłodzenia, zwiększenie zużycia paliwa, zwiększony hałas czy nieprzyjemny zapach, to znak, że układ klimatyzacji nie jest w pełni sprawny. Klimatyzację powinniśmy uruchamiać przynajmniej raz w tygodniu przez cały rok, nie tylko latem. Służy ona do utrzymywania odpowiednich warunków wewnątrz pojazdu z odpowiednim poziomem wilgoci i temperatury.  Sprawny układ ma bardzo duży wpływ na zdrowie kierowcy i pasażerów.

Dbaj przez cały rok
Regularne użytkowanie klimatyzacji zapobiega korozji uszczelek gumowych i złącz przewodów. Raz w roku powinniśmy też wymienić filtr kabinowy. Zapchany filtr jest bowiem przyczyną częstego zaparowania szyb oraz nieprzyjemnego zapachu w samochodzie. Ważnym elementem jest także filtr odpowiadający za usuwanie z układu klimatyzacji wilgoci. Jeżeli wkład takiego filtra jest zbyt mocno nasączony wodą, przestaje chłonąć wilgoć, co prowadzi do szybkiej korozji metalowych elementów klimatyzacji.

Jeżeli po włączeniu wentylatora, odczuwamy nieprzyjemny zapach z nawiewów, to znak, że trzeba wyczyścić układ. W każdym warsztacie, zajmującym się klimatyzacją, można przeprowadzić chemiczne czyszczenie. O klimatyzację możemy też zadbać sami, przy użyciu odpowiednich środków. Warto pamiętać, że działanie instalacji sprzyja rozwojowi różnego rodzaju grzybów i baterii, które zagrażają naszemu zdrowiu, dlatego dezynfekcja jest niezbędna.

O klimatyzację powinniśmy dbać przez cały rok, nie tylko latem. Podstawową cechą warunkującą prawidłowe działanie układu jest jego szczelność. Przy wykryciu jakichkolwiek nieszczelności, cały układ kwalifikuje się do naprawy. Klimatyzacja to urządzenie, które powinno być utrzymywane w pełnej sprawności, dlatego włączajmy je przynajmniej na 15 minut w tygodniu. Nawet w całkowicie szczelnym układzie ubywa rocznie nawet 10-15 proc. gazu odpowiedzialnego za chłodzenie.

Sandra Wróbel
(sandra.wrobel@dlalejdis.pl)

Fot. sxc.hu





 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13