Kombinezony motocyklowe - czym się kierować przy ich wyborze

Opublikowano: 2020-10-31
Czym się kierować przy wyborze kombinezonu motocyklowego?
Wielu fanów jednośladów czerpie przyjemność nie tylko z samej jazdy, ale również z wybierania wyposażenia na motor.

Takie zakupy mogą dawać mnóstwo satysfakcji, zwłaszcza że nowoczesny ekwipunek prezentuje się bardzo modnie i estetycznie. W przypadku tak ważnej sprawy, jak kombinezon, najważniejsza jest jedna funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Wielu fanów jednośladów czerpie przyjemność nie tylko z samej jazdy, ale również z wybierania wyposażenia na motor. Takie zakupy mogą dawać mnóstwo satysfakcji, zwłaszcza że nowoczesny ekwipunek prezentuje się bardzo modnie i estetycznie. W przypadku tak ważnej sprawy, jak kombinezon, najważniejsza jest jedna funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Czym powinien charakteryzować się dobre kombinezony motocyklowe?

Jednoczęściowe kombinezony nie powinny sprawiać problemów podczas zakładania. Ubranie musi być też przyjemne dla ciała - wykończone w taki sposób, żeby nie było mowy o podrażnieniach lub o nieprzyjemnym uciskaniu. Mówiąc o wykończeniu, koniecznie trzeba wspomnieć o tych elementach stroju, które bezpośrednio stykają się z pojazdem albo gdzie łatwo o otarcia. W wielu produktach w takich newralgicznych miejscach nie zastosowano szwów. Z taką sytuacją mamy do czynienia w kombinezonach motocyklowych damskich i męskich, wyposażonych w bezszwowy strecz w kroku oraz pod pachami. Takie elastyczne, gładkie materiały sprawiają, że osoba kierująca motocyklem, może przybrać w pełni komfortową pozycję i nie czuć, że strój w niewygodny sposób się napręża. W kombinezonach motocyklowych nowszej generacji zastosowano również specjalne wzmocnienia. Z dodatkowymi warstwami materiału nierzadko mamy do czynienia np. w części pośladkowej (dodatkowa ochrona przed przetarciami).

W jaki sposób nowoczesne kombinezony motocyklowe chronią ciało kierowcy?

Taka część garderoby ma zapewnić ciału odpowiednie warunki termalne. W tym celu stosuje się specjalne perforacje, przepuszczające powietrze. Jeśli chodzi o materiał, to przeważnie na rynku spotkamy:

Jeśli jednak potrzebujemy rozwiązania idealnego na deszcz, warto wybrać produkty przeznaczone specjalnie na takie warunki pogodowe. Takie wodoodporne kombinezony są bardzo lekkie oraz posiadają szczelne szwy, zapobiegające przedostaniu się wilgoci.

Oprócz ochrony przed chłodem i deszczem, kombinezon powinien też zabezpieczać ciało przed ewentualnymi otarciami, które mogą powstać na skutek wypadku. Warto przyjrzeć się bliżej opisowi produktu i sprawdzić, w ile ochraniaczy został wyposażony model. Wzmocnienia na klatce piersiowej i w okolicach kręgosłupa oraz liczne ergonomicznie rozmieszczone slidery i ochraniacze zwiększą nasze bezpieczeństwo w razie upadku. W ofertach profesjonalnych sklepów, takich jak np. MotoFreak znajdziemy kombinezony jednoczęściowe, jak również rozwiązania dwuczęściowe, które możemy dowolnie kompletować, tworząc zindywidualizowane zestawy.

Wybierając kombinezon, nie warto oszczędzać. Na rynku znajdziemy sporo tanich wariantów, ale pamiętajmy, że nie są one odpowiednio przetestowane. Profesjonalne produkty przed dopuszczeniem do sprzedaży poddawane są licznym testom, a na podstawie otrzymanych parametrów, decyduje się, czy poszczególnym komponentom można przyznać certyfikaty. Dobrze jest zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Wybór kombinezonu motocyklowego, stworzonego w oparciu o międzynarodowe standardy bezpieczeństwa, to zdecydowanie jeden z ważniejszych kroków, o które trzeba zadbać przed jazdą.

Fot. Materiały zewnętrzne

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27