Koszty założenia i prowadzenia konta bankowego

Opublikowano: 2022-02-14
Jakie są koszty założenia i prowadzenia konta bankowego?
Czy założenie i prowadzenie konta bankowego naprawdę wynosi 0 zł? Taki komunikat pokazuje się najczęściej po wejściu na witrynę internetową banków. Jakie są faktyczne koszty i na co należy zwrócić uwagę, zakładając rachunek bankowy.

Czym jest konto bankowe?

Konto bankowe zwane również rachunkiem bankowym, to podstawowe narzędzie, którym posługują się banki do zapisywania należności lub zobowiązań klienta w stosunku do banku. Banki mogą prowadzić rachunki rozliczeniowe, w tym bieżące i pomocnicze, rachunki lokat terminowych, rachunki oszczędnościowe itd.

My skupimy się na rachunku rozliczeniowym, w ramach którego przy otwarciu podpisujemy z bankiem umowę, w której bank zobowiązuje się do stworzenia osobistego miejsca, na które możemy wpłacać pieniądze i z którego możemy je również wypłacać i przelewać. Dodatkowo bank prowadzi rejestr wpływów i wydatków oraz na bieżąco kontroluje stan naszych środków na koncie.

Opłaty za otwarcie rachunku

W większości przypadków banki nie pobierają opłat za założenie konta. Nie ma również znaczenia, czy konto otwierane jest w placówce, przez infolinię czy przez Internet. Opłacie nie podlega również kurier, który dostarczy nam umowę w przypadku zakładania konta poza oddziałem bankowym. Pierwsza z możliwych opłat jaka może się pojawić występuje w sytuacji zamawiania karty płatniczej.

Opłata za wydanie karty

W zależności od oferty banku na ogół przy otwarciu rachunku jedna karta płatnicza przypisana do niego jest wydawana bezpłatnie, czasami podlega niewielkiej opłacie. Nadprogramowej należności możemy się spodziewać jeśli chcemy skorzystać z opcji wyboru wizerunku, który chcemy umieścić na karcie (dowolne zdjęcie np.: rodziny, żony, zwierzaka) lub gdy chcemy dodatkowej karty np. dla żony czy męża, mających dostęp do naszego konta.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Zanim otworzymy rachunek bankowy, warto sprawdzić, czy nasz przyszły bank jest objęty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Fundusz ten zapewnia nam zwrot środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym w momencie, gdy np. bank ogłosi upadłość.

Opłaty za prowadzenie konta

Pierwszą i najważniejszą zasadą przy wyborze konta powinna być wnikliwa analiza i wczytanie się we wszelkie dokumenty zawierające szczegóły oferty. Wiele banków faktycznie oferuje darmowe prowadzenie konta, ale bardzo często pod pewnymi warunkami.

Najczęstsze z nich to:

  • brak opłat za prowadzenie rachunku pod warunkiem comiesięcznych wpływów o określonej sumie
  • konkretna ilość darmowych przelewów
  • darmowe wypłaty z bankomatów wybranych banków
  • brak opłat za kartę płatniczą pod warunkiem wykonania określonej liczby transakcji w miesiącu

Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych w pełni darmowych kont bankowych. Jeśli nie zależy nam na czasie, możemy poczekać na świetną promocję w wybranym banku lub zrobić dokładne rozeznanie na rynku finansowym w celu znalezienia oferty najbardziej dopasowanej do siebie.

Niespodziewane opłaty

Może zdarzyć nam się sytuacja, w której nie zamknęliśmy konta, a liczyliśmy na jego bezpłatne prowadzenie. Przez niespełnienie warunków umowy naliczały się opłaty za prowadzenie konta i kartę płatniczą. W takim przypadku należy jak najszybciej spłacić należności i prawidłowo zamknąć rachunek. Jeśli jednak nie mamy teraz wolnej kwoty na ten cel, warto dla swojego bezpieczeństwa skorzystać z chwilówki bez bik, i spłatę rozłożyć na kilka miesięcy. Dzięki temu unikniemy dodatkowej sumy, jaką musimy zapłacić za nieużywane konto.





 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13