Kredyt samochodowy dla młodego kierowcy. Jaki wybrać?

Opublikowano: 2021-12-04
Jak wybrać keedyt samochodowy dla młodego kierowcy?
Pokolenie młodych kierowców ma nieco inne podejście do samochodów – nie zależy im na posiadaniu aut na własność. Czy to zatem oznacza, że zakup auta w ramach kredytu samochodowego jest nieopłacalny? Może być korzystnym rozwiązaniem – wiele zależy od tego, na jaką formę finansowania się zdecydują.

Kredyty samochodowe cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ pozwalają na korzystanie z auta – także fabrycznie nowego – bez konieczności angażowania wszystkich oszczędności. Wystarczy zaledwie część środków, aby móc użytkować swój wymarzony pojazd. Należy jednak mieć świadomość, że różne kredyty samochodowe dają młodym kierowcom różne możliwości. Warto je poznać, aby wybrać rozwiązanie najbardziej wpisujące się w oczekiwania.

Kredyty samochodowe – dostępne rodzaje

Zakup pojazdu można sfinansować różnymi produktami. Poza kredytem gotówkowym dostępne są typowe kredyty samochodowe.

Standardowy kredyt samochodowy

Standardowy kredyt samochodowy polega na rozłożeniu pożyczonej kwoty na miesięczne raty powiększone o inne opłaty pobierane przez bank. Okres finansowania jest zróżnicowany – od 12 do nawet 96 miesięcy. Dzięki temu kredytobiorca może dopasować czas spłaty do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Spłata zobowiązania oznacza, że samochód wzięty na kredyt staje się w 100% własnością kredytobiorcy.

Kredyt 50/50

Kredyt 50/50 to tzw. kredyt jednoratowy. Dlaczego? Kredytobiorca jest zobowiązany do uregulowania wpłaty własnej na poziomie 50% wartości pojazdu. Pierwszą i ostatnią ratę reguluje po 12 miesiącach. Tego rodzaju finansowanie sprawia, że kredytobiorca staje się właścicielem auta po uregulowaniu drugiej części płatności.

Kredyt balonowy

Kredyt balonowy jest coraz popularniejszą formą finansowania. Istotą są niskie miesięczne raty wyliczane w oparciu o wartość samochodu pomniejszoną o wpłatę własną oraz ostatnią ratę (tzw. ratę balonową). To właśnie rata balonowa jest charakterystyczna dla tego produktu – nierzadko stanowi bowiem 40% wartości pojazdu.

Za przykład tego rodzaju finansowania może posłużyć Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w Toyota Banku (RRSO 8,99%). Dostępny dla pojazdów marki Toyota i Lexus, pozwala cieszyć się fabrycznie nowym pojazdem bez obciążania domowego budżetu.

Kredyt samochodowy dla młodego kierowcy – jaki?

Młodzi kierowcy to specyficzna grupa kredytobiorców, która:

  • woli użytkować pojazdy zamiast być ich właścicielami,
  • może mieć ograniczoną zdolność finansową.

Mając na uwadze powyższe, w ich przypadku dobrym rozwiązaniem będzie kredyt balonowy. Dlaczego?

  • Pozwala na wymianę pojazdu na nowy po 3-4 latach – bez konieczności angażowania środków własnych, co zapewnia m.in. gwarancja odkupu samochodu przez dealera.
  • Miesięczna rata może być dużo niższa w porównaniu ze standardowym finansowaniem. Będzie przekładało się to na mniejsze wymagania co do zdolności kredytowej i większe prawdopodobieństwo spłaty zobowiązania zgodnie z harmonogramem.

Pamiętaj! Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek kredyt samochodowy, oszacuj swoją sytuację materialną. Musisz mieć pewność, że – niezależnie od wysokości miesięcznej raty – będziesz w stanie spłacić zobowiązanie. Z najmniejszym ryzykiem wiąże się kredyt balonowy, ponieważ przede wszystkim w tym przypadku rata może być dużo niższa. To wszystko wymaga jednak wcześniejszej kalkulacji.

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13