Kredyt samochodowy krok po kroku

Opublikowano: 2013-11-25
Jak wziąć kredyt na samochód.
Kupując auto na kredyt musimy być przygotowani na konieczność przejścia procedury bankowej, która jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku kredytów samochodowych, niż kredytów gotówkowych.

Pocieszające jest jednak, że proces ten jest mniej skomplikowany niż w przypadku kredytu hipotecznego.e

Zanim weźmiemy kredyt warto zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku. W tym celu możemy szukać informacji bezpośrednio w bankach lub wybrać się do doradcy finansowego, który w swojej ofercie posiada cały wachlarz bankowych ofert. W firmie doradztwa finansowego, eksperci doradzają wybór kredytu samochodowego dopasowanego do potrzeb nabywcy, biorąc pod uwagę przede wszystkim oferty najbardziej korzystne finansowo.

Wybierając kredyt powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na widoczne na pierwszy rzut oka oprocentowanie, ale również na pozostałe koszty, w tym ubezpieczenia, które można w znaczny sposób podnieść koszty takiego kredytu. Dla wielu osób decydującym parametrem kredytu, aby zdecydować się na jego wybór, jest informacja czy bank sfinansuje zakup w 100%. Nie wszystkie banki chcą finansować całość transakcji, szczególnie, gdy dotyczy ona auta używanego.

Bank udzielając kredytu na samochód zabezpiecza się wykorzystując do tego kilka sposobów. Pierwszym z nich jest przewłaszczenie na zabezpieczenie. Oznacza to, że bank staje się właścicielem pojazdu do momentu spłaty całego kredytu. Część banków stosuje jako zabezpieczenia zastaw rejestrowy, gwarantując sobie w ten sposób zwrot kwoty uzyskanej ze sprzedaży samochodu.

Najczęściej spotykanym rodzajem zabezpieczenia jest cesja praw z ubezpieczenia oraz depozyt karty pojazdu, dzięki czemu kredytobiorca nie może sprzedać samochodu bez zgody banku. Dodatkowo banki wymagają wykupienia ubezpieczenia AC, a w niektórych przypadkach również na życie oraz od utraty pracy.

Choć może wygląda to na skomplikowaną procedurę, to w praktyce jest ona łatwa do przejścia, szczególnie, gdy możemy liczyć na wsparcie doradcy kredytowego lub sprzedawcy samochodów w salonie samochodowym lub komisie.

Autor zewnętrzny
Fot. sxc.hu

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27