Które ubezpieczenia komunikacyjne warto wykupić?

Opublikowano: 2015-06-20
Kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych
Posiadacze pojazdów mechanicznych zobowiązani są do wykupienia obowiązkowej polisy OC.

Daje ona finansowe zabezpieczenie w razie spowodowania kolizji lub wypadku, ponieważ to na firmie ubezpieczeniowej spoczywa wypłata świadczenia. Warto jednak mieć świadomość, że paleta produktów ubezpieczeniowych jest znacznie bogatsza. Jakie więc polisy warto jeszcze rozważyć?

Ciężko jest przewidzieć sytuacje na drodze, dlatego dobrze jest rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej. Trzeba bowiem pamiętać, że ubezpieczenie OC tak naprawdę zapewnia ochronę osobie poszkodowanej. Wykorzystując kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych można oszacować wysokość składki i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Taką, dzięki której właściciel pojazdu oraz pasażerowie otrzymają finansowe wsparcie.

Ubezpieczenie OC to obowiązek
Koniecznością jest wykupienie polisy OC, dzięki której można uniknąć finansowej odpowiedzialności w razie spowodowania stłuczki lub wypadku drogowego. Odpowiedzialność tę przejmuje firma ubezpieczeniowa i to ona zobligowana jest do wypłaty świadczenia na rzecz osób poszkodowanych.

Od polisy OC nie można uciec, ponieważ za jej brak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nakłada wysokie kary finansowe. Dla właścicieli pojazdów osobowych może to być nawet dwukrotność minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, zaś dla właścicieli pojazdów ciężarowych – aż trzykrotność minimalnej miesięcznej płacy.

W związku z tym, że zakres ubezpieczenia OC i jego maksymalne kwoty gwarancyjne są jednakowe, wystarczy wybrać najtańszą oferowaną polisę.

Polisa AC pozwala na szerszą ochronę
Wykorzystując kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych, można wyliczyć składkę dla AC, czyli autocasco. Jest to dobrowolna polisa, dzięki której ubezpieczony pojazd chroniony jest od wielu nieprzewidzianych zdarzeń.

Autocasco to ubezpieczenie pozwalające na uzyskanie świadczenia rekompensującego szkody wyrządzone na pojeździe, między innymi na skutek działania żywiołów (powodzi, wichury, gradobicia, burzy z piorunami), zderzenia z innym pojazdem (nawet, gdy sprawcą jest osoba prowadząca ubezpieczony samochód), kradzieży (także wyposażenia), aktów wandalizmu.

Wysokość składki AC jest uzależniona jest od wielu czynników, w tym:

  • zakresu ubezpieczenia,
  • modelu, wersji, rocznika pojazdu,
  • dodatkowych zabezpieczeń,
  • sposobu garażowania pojazdu.


Dobrze jest więc przede wszystkim kierować się zakresem polisy. Im szerszy, tym wyższej składki należy się spodziewać.

Alternatywą dla pełnego AC jest mini autocasco – znane również jako smart casco.

NNW – dodatkowa ochrona kierowcy i pasażerów
Podróżowanie z pasażerami jest bardzo stresujące, ponieważ nigdy nie jest wiadomo, czy dojdzie do wypadku z ich udziałem czy też nie. Dlatego warto rozważyć zakup ubezpieczenia NNW, które zapewnia finansowe wsparcie w razie uszczerbku na zdrowiu, gdy dojdzie do zderzenia pojazdów (bez względu na to, kto będzie sprawcą).

Wypłacone w ramach NNW świadczenie można przeznaczyć na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, co pozwoli na powrót do pełnej sprawności.

Warto mieć świadomość, że komunikacyjne ubezpieczenie NNW wykupuje się na konkretny pojazd, a nie konkretnych pasażerów. W razie zdarzenia świadczenie zostanie wypłacone osobom, które uczestniczyły w wypadku i zostały poszkodowane.

Fot. link4.pl
Autor zewnętrzny





 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13