Kupiłaś samochód - zadbaj o bezpieczeństwo

Opublikowano: 2014-02-28
Bądź bezpieczna w nowym samochodzie.
Świeżo upieczona właścicielka samochodu musi nabrać pewnego poczucia odpowiedzialności – aktywny uczestnik ruchu drogowego powinien myśleć zapobiegliwie.

Warto poprawić sobie komfort psychiczny, decydując się na wykupienie jednej z opcji dodatkowego ubezpieczenia, chroniącego przed finansowymi konsekwencjami swojej jazdy.

Podstawowe OC nie zawsze wystarczy
Jak wiadomo, właściciel każdego pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do wykupienia polisy od obowiązkowej odpowiedzialności cywilnej. Nie jest tajemnicą, że to regulowane ustawowo ubezpieczenie w żaden sposób nie rekompensuje powstałej szkody sprawcy. OC gwarantuje, że w przypadku wypadku odszkodowanie będzie wypłacone na rzecz poszkodowanego. Mówiąc kolokwialnie: jeżeli masz gołe OC i spowodujesz kolizję, nie możesz na nic liczyć.

Oszacuj wartość przepisanego OC
Jeżeli kupiony samochód jest autem używanym, warto rozeznać sprawę wartości polisy nabytej w spadku. Hipotetycznie rozważmy sytuację, w której kupiłaś auto z samym OC:

  • pierwszy krok: włącz porównywarkę cen ubezpieczeń okurka.pl, scharakteryzuj w formularzu siebie i swój nowy nabytek;
  • otrzymany najniższy wynik porównania skonfrontuj z przepisanym OC zbywcy;
  • wyciągnij wnioski i dopowiedz sobie na pytanie: czy warto zmienić ubezpieczyciela?


Kiedy warto zatrzymać OC zbywcy? Można tak zrobić w sytuacji, gdy faktycznie jest znacząca różnica pomiędzy wynikiem naszej porównywarki a ubezpieczeniem. Nie oznacza to, że kalkulacja była błędna: jeżeli sprzedającym była osoba z dobrą historią prowadzenia pojazdów, a w dodatku miała zniżki, to oczywiste jest, że składka będzie się różnić. Zakładając, że ubezpieczyciel nie przyśle monitu o rekalkulacji składki przy odrobinie szczęścia, będzie można cieszyć się dobrym OC.

Dobierz ubezpieczenie dodatkowe
Przy wyborze podstawowego OC z pomocą porównywarki, warto zwrócić uwagę na propozycje pakietów polis, sprzedawanych razem z podstawowym ubezpieczeniem. Decydując się na zmianę OC, warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie nieobowiązkowe, chociażby w ciekawych opcjach „light”. Zdarza się, że analizując w ten sposób oferty można ustrzelić całkiem niezłą okazję i wybrać polisę tanią i przede wszystkim dopasowaną do potrzeb.

Wskazówki, czego szukać w ofertach:

  • pakiety mini – często za niewielki ułamek ceny pełnego ubezpieczenia, można stać się właścicielem ciekawych opcji Autocasco czy Assistance;
  • jeżeli myślisz o własnej ochronie w przypadku gdy to ty jesteś sprawczynią szkody – zwracaj uwagę na oferty AC;
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) ochroni przed finansowymi skutkami kolizji nie tylko ciebie, ale i np. przewożone dzieci.


Autor zewnętrzny
Fot. sxc.hu

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27