Leasing samochodu – dlaczego warto?

Opublikowano: 2015-05-21
Dlaczego warto brać samochód w leasing.
Leasing samochodu wybierają dziś zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa. Według badań wśród polskich firm jest dziś najpopularniejszą metodą na zbudowanie floty samochodowej. Dlaczego?

Na leasing stawia dziś niemal 70 procent polskich przedsiębiorców. Dla porównania, z usług wypożyczalni aut korzysta jedynie 10 procent firm, a tylko co trzecia może pozwolić sobie na zakup samochodu za gotówkę. Kredyt? Na dziesięciu przedsiębiorców wybiera go zaledwie jeden. Popularność leasingu nie może jednak dziwić, bo to najprostsza i najwydajniejsza metoda na stworzenie firmowej floty samochodowej. Jakie daje korzyści? Dlaczego wielu biznesmenów widzi w nim najbardziej opłacalne rozwiązanie?

Rozliczenia z fiskusem
To właśnie względy finansowe zwykle skłaniają przedsiębiorców do korzystania z ofert leasingowych. Jak możemy dowiedzieć się ze strony seat-auto.pl, miesięczna rata za użytkowanie samochodu nie musi nawet przekroczyć kwoty 800 zł. Jej dokładna wysokość zależy od wielkości wpłaty początkowej i długości trwania kontraktu, ale bez względu na to, jak dużo zapłacimy, wydatki możemy zaliczyć do kosztów prowadzenia firmy. Jak jednak leasingobiorcy powinni rozliczać się z urzędem skarbowym?

Od 1 kwietnia 2014 to, ile VAT-u będziemy mogli odliczyć, zależy od przeznaczenia auta. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z niego w celach zarówno służbowych, jak i prywatnych, odliczą połowę kosztów związanych z leasingiem. Jeśli jednak samochód służy wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, mogą odliczyć całość poniesionych w związku z tym wydatków. By zaoszczędzić na podatku VAT, przedsiębiorca musi jednak udowodnić, że auto jest użytkowane tylko w celach służbowych.

Wykup leasingowanego auta
Po upłynięciu ważności kontraktu, przedsiębiorca może zdecydować, czy oddać auto leasingodawcy, czy też je wykupić. W pierwszym przypadku może zawrzeć z nim nową umowę na leasing kolejnego samochodu, a poprzedni po prostu zwrócić. Szczególnie korzystne wydaje się drugie rozwiązanie, bo jeśli firma wybrała wariant z wysokimi ratami, uregulowanie wszystkich może oznaczać spłacenie nawet 99 procent wartości pojazdu. Nowy kontrakt byłby w takiej sytuacji po prostu nieopłacalny.

Jeśli jednak przedsiębiorca spłacał niższe raty, wykup leasingowanego auta nie będzie tak korzystny. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie ku temu, by z leasingodawcą związać się kolejną umową i wypożyczyć od niego samochód z aktualnej linii. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się, kiedy działalność firmy wiąże się z koniecznością utrzymywania floty nowych pojazdów. Za tą opcją przemawiają też koszty eksploatacji poleasingowego auta – wysłużony samochód może przecież częściej się psuć, a jego naprawy dla budżetu przedsiębiorstwa będą niepotrzebnym obciążeniem.

Fot. seat-auto.pl
Autor zewnętrzny





 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13