Odblaski na ratunek pieszym

Opublikowano: 2014-09-09
Odblaski na ratunek pieszym na drogach.
Szybko zapadający zmrok sprawia, że znacząco pogarsza się widoczność pieszych oraz wzrasta liczba wypadków z ich udziałem.

Bezpieczeństwo podróżujących istotnie poprawić mogą niedrogie i obowiązkowe elementy odblaskowe.

Najwięcej ofiar w grudniu
Z policyjnych statystyk wynika, że prawie 42% wszystkich ofiar wypadków drogowych stanowią piesi i rowerzyści. W razie zderzenia z samochodem nie zabezpieczają ich pasy, nie chroni karoseria, nie osłaniają też poduszki powietrzne. W 2013 roku odnotowano 9489 wypadków z udziałem osób pieszych. Zginęło w nich 1 140 osób, a 9 004 osoby odniosły obrażenia ciała. Do największej liczby zdarzeń z udziałem tych użytkowników drogi dochodzi w miesiącach jesienno-zimowych. Utrzymująca się od lat tendencja potwierdza, że wypadki, które mają miejsce od października do grudnia są najtragiczniejsze w skutkach. W ubiegłym roku najwięcej osób pieszych zginęło w listopadzie: 159 (13,9% ogółu), a rannych zostało w grudniu: 1 149 (13,1% ogółu).

Piesi (nie)widoczni na drodze
Jednym z powodów rosnącej liczby niebezpiecznych zdarzeń w tym okresie są złe warunki atmosferyczne. I choć najwięcej wypadków ma miejsce na przejściach dla pieszych, sporym problemem pozostaje niedostateczne oznakowanie pieszych poruszających się po terenie niezabudowanym. – Szybko zapadający zmrok o tej porze roku dodatkowo zwiększa ryzyko wypadku – zaznacza Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. - Prostym rozwiązaniem poprawiającym widoczność pieszych na drodze są odblaskowe elementy stroju. Dzięki nim kierowca jest w stanie pieszego zauważyć, zwolnić i ominąć z zachowaniem bezpiecznej odległości.

Osobę wyposażoną w odblaski kierowca może dostrzec nawet z odległości 140 metrów. Analizy potwierdzają, że osoba ubrana w ciemny strój zauważona zostanie dopiero z ok. 40 metrów. To wystarczająco dużo, by zahamować przy prędkości 50 km/godz. (droga hamowania wynosi w takim przypadku 30 metrów), ale zdecydowanie za mało na terenie niezabudowanym, gdzie kierowcy poruszają się z dopuszczalną prędkością 90 km/godz.

Odblaski obowiązkowe
Za brak odblasków pieszemu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie z ostatnim dniem sierpnia, każda osoba poruszająca się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych. Z tego nakazu zwolnione są osoby poruszające się po zmierzchu chodnikiem lub w strefie zamieszkania. Ustawodawca nie określa, jak mają wyglądać wymagane elementy odblaskowe. Wśród dostępnych na rynku samozaciskowych opasek lub zawieszek, kamizelek lub drobnych odblaskowych elementów stroju pieszy może wybrać te, w których zarówno będzie czuł się dobrze i które znacząco poprawią jego widoczność.

Fot. OPONEO
IP

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27