Opony zimowe – rodzaj bieżnika ma znaczenie

Opublikowano: 2014-01-31
Czy rodzaj bieżnika w oponach zimowych ma znaczenie?
Kupując opony zimowe, musimy wziąć pod uwagę naprawdę wiele parametrów. Jednym z nich będzie również rodzaj bieżnika.

Zanim jednak przejdziemy do omawiania rodzajów bieżników, pokrótce wytłumaczymy wszystkim niewtajemniczonym, o co tak naprawdę chodzi - bieżnik to nic innego jak zewnętrzna część opony, która ma bezpośredni kontakt z podłożem. Jego typ będzie miał więc bezpośredni wpływ na komfort jazdy.

Jakie więc wyróżniamy rodzaje bieżnika?
Najbardziej tradycyjny jest bieżnik symetryczny. Jego nazwa bierze się z tego, że wykonane na nim tłoczenie jest identyczne po obu stronach. Rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się w przypadku małych i średnich samochodów osobowych. Niewątpliwą zaletą opon tego typu jest ich stosunkowo niska cena.

Zupełnie inaczej prezentuje się z kolei bieżnik asymetryczny. Posiada on inny wzór po zewnętrznej i wewnętrznej stronie opony. Przy montowaniu tego typu ogumienia trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy bok oznaczony symbolem „inside” skierowany jest w kierunku auta. W oponach tego typu wewnętrzna strona bieżnika pracuje nad efektywnym odprowadzaniem wody, z kolei zewnętrzna – stabilizuje auto na zakrętach. Niestety, za tak zaawansowane rozwiązanie zapłacimy odpowiednio więcej.

Bardzo popularnym rozwiązaniem w oponach zimowych jest również bieżnik kierunkowy. Jego cechą charakterystyczną jest tłoczenie, którego wzór przypomina literę „V”. Ich podstawową zaletą jest łatwość w odprowadzaniu spod kół zarówno śniegu, jak i błota czy wody, a także wysoka przyczepność. Z gwarantowanych przez opony tego typu udogodnień skorzystają przede wszystkim właściciele większych lub bardziej zwrotnych aut.

Przy wyborze opony o odpowiednim bieżniku kierujmy się więc przede wszystkim swoimi potrzebami. Jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkich miejskich samochodów, zdecydujmy się na tańsze ogumienie z bieżnikiem symetrycznym, jeśli zaś jeździmy na co dzień nieco bardziej zwrotnym autem – zainwestujmy w nowocześniejsze rozwiązania.

Pamiętajmy jednak, że wybór odpowiedniego typu bieżnika to nie wszystko – zwrócić uwagę musimy również na producenta opony. Najnowocześniejszy asymetryczny bieżnik na nic się nie zda, jeśli ogumienie zostało wykonane z nietrwałego lub nieodpowiedniego materiału. Dlatego też warto wziąć pod uwagę zakup ogumienia z oferty jednego z czołowych producentów. Oprócz przyzwoitej jakość produktu, zapewnią nam oni także bezproblemowe serwisowanie. Poniżej zamieszczamy więc zestawienie najpopularniejszych producentów opon zimowych. Ranking został oparty na danych udostępnionych nam przez internetową porównywarkę cen Skąpiec.pl.

Ranking producentów opon zimowych:

Lp. Nazwa Odsłony
1 Opony zimowe Continental 11.39%
2 Opony zimowe Michelin 10.97%
3 Opony zimowe Goodyear 10.31%
4 Opony zimowe Dębica 9.08%
5 Opony zimowe Kleber 5.68%


Autor zewnętrzny
Fot. sxc.hu

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27