Podstawowe umiejętności techniczne motocyklistki

Opublikowano: 2014-06-20
Jakie opony są idealne do motocyklu?
Poradnik dla początkujących

Choć zdany egzamin pozwala na podróżowanie motocyklem po drogach publicznych, to często za mało, by sprawnie poruszać się w dynamicznym ruchu miejskim. Jakie umiejętności powinna posiadać motocyklistka, by jeździć bezpiecznie?

Wybór właściwego toru jazdy
Podróżowanie przed siebie teoretycznie nie wydaje się skomplikowane. W praktyce oznacza jednak omijanie licznych przeszkód, prowadzenie motocykla w zakręcie, zmianę kierunku jazdy w łuku, czasem także awaryjne hamowanie. W każdym z tych momentów motocykl powinien zachować stabilność, kierowca równowagę, a opony przyczepność. Warto unikać gwałtownych ruchów podczas jazdy. Kierowanie motocykla angażuje całe ciało. Potrzebna jest więc sprawna koordynacja, umiejętność balansowania ciałem oraz refleks. Płynna jazda zdecydowanie zmniejsza ryzyko utraty kontroli nad jednośladem, dlatego tak istotne jest skupienie oraz umiejętność kontrolowania otoczenia: innych kierowców, pieszych i drogi. Aby jazda była bezpieczna, należy pamiętać dodatkowo o dobrym stanie jednośladu. Hamulce, zawieszenie i amortyzatory powinny działać niezawodnie. – Warto pamiętać, że wpływ na nasze bezpieczeństwo mają właściwie dobrane opony - mówi motocyklista, Bartłomiej Jureczka z Działu Analiz Oponeo.pl. – Należy regularnie kontrolować głębokość bieżnika oraz ciśnienie w kołach. Od ich stanu zależy komfortowa jazda i nasze życie.

Motocyklistka powinna pamiętać o newralgicznych miejscach na ulicy takich jak wymalowane przejścia dla pierwszych, wszelkie znaki poziome czy tory tramwajowe. Przyczepność na nich jest dużo mniejsza, co zwiększa ryzyko wywrotki.

Zachowanie odpowiedniej prędkości
Prędkość, z jaką porusza się motocyklistka, powinna być dostosowana do możliwości kierowcy i warunków pogodowych. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2013 roku motocykliści uczestniczyli w 2 210 wypadkach. Spowodowali prawie 44% z nich. W zdarzeniach zginęło ponad 250 kierowców jednośladów. Te statystyki warto mieć na uwadze szczególnie, że większość z nich związana była ze zbyt brawurową jazdą. - Podstawą bezpiecznej, choćby szybkiej jazdy jest rozważna ocena sprzętu, jakim się poruszamy i sytuacji, w jakiej jesteśmy – dodaje ekspert Oponeo.pl. – Rozsądny kierowca wie, kiedy warunki pozwalają na to, by przyśpieszyć, a kiedy należy zwolnić, choć dopuszczalna jest wyższa prędkość.

Sprawne hamowanie
Niezależnie od typu prowadzonego motocykla istotne jest, by jego właścicielka potrafiła go zatrzymać. O kryzysową sytuację na drodze nietrudno, dlatego każdy metr podczas hamowania jest na wagę złota. Aby poprawnie zahamować, należy przede wszystkim przewidywać. Ryzyka należy unikać. Zaplanowanie hamowania jest równie istotne jak samo jego wykonanie. Baczna obserwacja innych użytkowników drogi, odpowiednio szybkie sygnalizowanie manewru skrętu są podstawowym warunkiem bezpiecznego zatrzymania motocykla. Jednoczesne zastosowanie hamulców zasadniczych wraz z umiejętnością hamowania silnikiem potrafi znacząco skrócić drogę hamowania oraz poprawić stabilność motocykla.

Choć moc jednośladu niejednokrotnie kusi, by osiągać nim zawrotne prędkości, każda motocyklistka musi pamiętać, że jego zatrzymanie jest trudniejsze niż rozpędzenie. Rozważna jazda sprawdza się szczególnie przy wjeździe na skrzyżowania oraz w korkach.

Początkująca motocyklistka może podszkolić swoja jazdę podczas specjalistycznych kursów. Warto też spędzić nieco czasu na mniej uczęszczanych drogach lub parkingach i tam przećwiczyć umiejętności.

Fot. OPONEO
IP

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27