Przygotowanie do egzaminu praktycznego – na czym trzeba skupić się najbardziej?

Opublikowano: 2014-06-27
Jak sie przygotować do egzaminu praktycznego na prawo jazdy?
Chyba każdy szczęśliwy posiadacz prawa jazdy pamięta swój pierwszy egzamin praktyczny. Zwykle teoria nie stwarza większych problemów, o ile uczestniczyło się w zajęciach i opanowało materiał.

Na egzaminie teoretycznym nikt nie ocenia każdego ruchu kursanta, wystarczy więc skupić się i… zdać.

Inaczej sprawa wygląda na egzaminie praktycznym. Tu każdy manewr jest pod kontrolą i obserwacją. Powodzenie uzależnione jest przede wszystkim od tego, jak zostaliśmy przygotowani przez ośrodek szkolenia kierowców. Dużo również zależy od tego, czy uda nam się zapanować nad stresem, co w wielu przypadkach ma znaczenie kluczowe. Nawet najlepiej przygotowany kursant pod wpływem zdenerwowania popełnia kardynalne błędy, do których nie doszłoby w innych okolicznościach.

Egzamin praktyczny – kulisy

Na czym więc należy się skupić, by pomyślnie przebrnąć przez egzamin praktyczny?

Możemy skorzystać z porad zamieszczanych na stronach, forach lub blogach. Dobrym rozwiązaniem jest wyszukanie porad internautów z naszej okolicy, np. na stronie http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=656024 i wielu innych. Również Ośrodki Szkolenia Kierowców we Wrocławiu dość szczegółowo opisują na swoich witrynach, jak będzie wyglądał egzamin praktyczny i czego możemy się podczas niego spodziewać.

Z informacji zamieszczonych na stronie www.manewr.com.pl dowiemy się, że egzamin praktyczny podzielony jest na dwa etapy – sprawdzianu na placu manewrowym i jazdy po mieście. Pierwszy z nich obejmuje wskazanie losowo wybranego elementu z obsługi pojazdu, włączenie i prawidłowe wskazanie rodzaju świateł, ustawienie fotela, lusterka, zagłówka i zapięcie pasów. Na placu manewrowym należy wykonać jazdę po łuku oraz ruszyć z parkowania na wzniesieniu. Pomyślne ukończenie pierwszej części pozwala na przejście do drugiej – czyli jazdy po mieście.

Etap ten trwa minimum 45 minut i w tym czasie należy wykonać jeden z trzech rodzajów parkowania (skośne, prostopadłe przodem lub równoległe) oraz wykonać manewr zawracania z użyciem biegu wstecznego.

Nauka jazdy we Wrocławiu niewątpliwie pomoże nam zdać egzamin w tym mieście. Zwykle ośrodki szkolenia kierowców dysponują takimi pojazdami, jakie używane są na egzaminie. Ponadto instruktorzy ośrodków szkolenia kierowców we Wrocławiu, obeznani ze specyfiką jazdy w tym mieście, niewątpliwie przekażą wiele praktycznych rad dotyczących w miarę sprawnego poruszania się po ulicach stolicy Dolnego Śląska.

Przygotowania do egzaminu
Przed przystąpieniem do egzaminu dobrze jest prześledzić najczęściej popełniane błędy. Są to między innymi: nieprawidłowe włączanie się do ruchu, nieustępowanie pierwszeństwa, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu, nierespektowanie nakazu zatrzymania się w związku ze znakiem STOP i wiele innych. Warto się z tymi informacjami zapoznać, bo jak wiadomo, lepiej uczyć się na cudzych błędach. Wiele praktycznych rad można zasięgnąć od kursantów, znajdziemy je na blogach czy forach internetowych.

Pomijając aspekt merytorycznego przygotowania do egzaminu praktycznego, ogromne znaczenie mają również nasze nastawienie i odporność na sytuacje stresowe, a do takich niewątpliwie należy egzamin na prawo jazdy.

Ciekawym rozwiązaniem jest praktyka egzaminu wewnętrznego przeprowadzanego przez ośrodek szkoleniowy. Taka symulacja pozwala zaobserwować zachowanie kursanta w stresujących chwilach, co pozwala na wychwycenie błędów, które mogą się pojawić na egzaminie państwowym.

Jak uporać się ze zdenerwowaniem? Jest to zawsze sprawa indywidualna i zapewne każdy z nas ma już swoje wypróbowane metody. Uniwersalną radą jest wyciszenie i skupienie się na tym, co nas czeka. Jeśli coś nie wyjdzie, nie należy wpadać w panikę – zawsze możemy zrobić drugie podejście. Najlepiej pomyśleć o egzaminie jak o kolejnej jeździe, wtedy na pewno się uda. A jeśli nie? Przecież to nie koniec świata, zawsze możemy spróbować kolejny raz.

Autor zewnętrzny
Fot. freeimages.com

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27