Przygotowujemy samochód na wiosnę

Opublikowano: 2014-02-27
Opony letnie na wiosnę.
Nadejście nowej pory roku musi wiązać się ze sprawdzeniem stanu technicznego naszego pojazdu.

Zima potrafi naprawdę zaszkodzić naszym autom. Szczególne spustoszenie może spowodować zalegająca w szczelinach podwozia mieszanina soli i piasku. Warto więc tuż po zakończeniu zimy wybrać się do mechanika, który usunie ją przy pomocy profesjonalnego sprzętu. Naszej uwagi domagać się będą również wycieraczki. Zwróćmy uwagę, czy pracują poprawnie. Jeśli nie, konieczna okaże się ich wymiana na nowe.

Tak samo postąpmy w przypadku gumowych elementów i wykończeń auta – mróz potrafi je skruszyć i uszkodzić, a w ostateczności doprowadzić nawet do wycieku oleju czy innego płynu. Dlatego też wszelkie usterki tego typu muszą zostać jak najprędzej wykryte i naprawione.

Sezon wiosenno-letni to także czas wymiany ogumienia. Jeśli mamy zamiar zamontować opony letnie, które były już wcześniej przez nas używane, sprawdźmy najpierw dokładnie ich stan. Bieżnik opony nie może być płytszy niż 1,6 mm, guma nie powinna być też w żaden sposób uszkodzona. Jeśli nasze zeszłoroczne ogumienie nie spełnia tych warunków, konieczny okaże się zakup nowego kompletu.

Decyzja o zakupie nowego zestawu opon nie może jednak być podejmowana w pośpiechu. Od jakości wybranych opon zależeć będzie nie tylko komfort jazdy, ale też bezpieczeństwo nasze i pasażerów. Najłatwiej będzie zdecydować się na produkty sprawdzonych, renomowanych firm, które przez lata wypracowały sobie pewną pozycję na rynku. Poniżej zamieszczamy ranking najpopularniejszych producentów opon letnich wśród użytkowników internetowej porównywarki cen Skąpiec.pl:

1 Opony Continental 10.7%
2 Opony Goodyear 9.53%
3 Opony Michelin 9.47%
4 Opony Dębica 8.92%
5 Opony Dunlop 6.32%


Pamiętajmy, że wybór odpowiedniej opony nie ogranicza się jedynie do zdecydowania się na produkt konkretnej marki. Pod uwagę musimy wziąć wiele parametrów ogumienia, między innymi wielkość montowanej na niej felgi. Większa felga będzie wymagać opony o niższym profilu i na odwrót.

Decyzja o zamontowaniu określonej wielkości opony poskutkuje zmianą nie tylko wyglądu naszego auta (duże felgi nadadzą mu bardziej sportowy charakter, zaś mniejsze będą się prezentować raczej klasycznie), ale także jego właściwości jezdnych. Samochód na oponach niskoprofilowych jest bardziej dynamiczny i lepiej trzyma się suchej drogi, ale gorzej spisze się w trakcie jazdy po nierównej drodze. Z kolei auto wyposażone w wysokoprofilowe ogumienie będzie doskonale amortyzować, jednak nie będzie zbyt zwrotne. Poniższy ranking prezentuje najpopularniejsze wielkości opon. Jak widać, zdecydowana większość kierowców decyduje się na klasyczne „szesnastki” i „piętnastki”.

1 Opony 16 30.71%
2 Opony 15 30.05%
3 Opony 17 14.26%
4 Opony 14 13.28%
5 Opony 13 4.93%


Autor zewnętrzny
Fot. sxc.hu

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27