Ranking kredytów samochodowych wrzesień 2021

Opublikowano: 2021-09-02
Ranking kredytów samochodowych na wrzesień 2021.
Sięgnięcie po pierwszy lepszy kredyt samochodowy może skutkować nie tylko podwyższonymi kosztami, ale także kiepską obsługą i brakiem dodatkowych udogodnień. Jak znaleźć ten, który harmonijnie połączy uniwersalne zalety z dodatkowymi udogodnieniami, na których najbardziej Ci zależy? Podpowiadamy.

Kredyt samochodowy jest jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania nowych i używanych pojazdów. Dzięki specyficznej konstrukcji banki mogą zaproponować kierowcom wyjątkowo korzystne warunki finansowe. Dodatkową, nie mniej wanną zaletą jest duża elastyczność w zakresie akceptowanych źródeł dochodu czy źródeł pochodzenia auta.

Kredyt samochodowy – nie tylko na samochód

Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na sfinansowanie pojazdu mechanicznego. Przedmiotem umowy kredytowej może być więc nie tylko samochód osobowy lub ciężarowy, ale także motocykl, motorower, quad czy… łódź motorowa. Dostępne kwoty kredytów samochodowych zależą od wartości pojazdu oraz zdolności kredytowej wnioskującego. Spłata odbywa się z reguły w miesięcznych ratach (równych lub malejących). Nieco rzadziej przybiera formułę rat balonowych lub mieszanych, np. rat miesięcznych z ostatnią ratą balonową. W zależności od kredytobiorcy i konkretnej oferty kredytu, pozyskanie finansowania może wymagać uiszczania wpłaty własnej. Jeśli bank stosuje taką konstrukcję, jego wysokość wynosi z reguły od 10 do 30% wartości pojazdu.

Niższe oprocentowanie dzięki zabezpieczeniom

Warunkiem zaciągnięcia kredytu samochodowego jest nie tylko posiadanie dowodu osobistego, pełnej zdolności do czynności prawnych i wymaganej przez bank zdolności kredytowej. Nie mniej ważna jest konieczność ustawienia zabezpieczeń (najczęściej stosowane to przewłaszczenie częściowe pojazdu, cesja praw z polisy AC, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, poręczenie cywilne czy poręczenie wekslowe). Dzięki nim bank zmniejsza swoje ryzyko towarzyszące zawarciu umowy, a co za tym idzie – może zaproponować kredytobiorcom korzystniejsze warunki finansowe. Jeśli będziesz terminowo spłacał raty, o zabezpieczeniach możesz śmiało zapomnieć.

Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?

Ogrom dostępnych na rynku ofert kredytów samochodowych może przyprawić o istny zawrót głowy. Choć wiele z nich na pierwszy rzut oka wygląda identycznie, to tylko pozory. Zanim wybierzesz ten jedyny, porównaj najważniejsze parametry poszczególnych produktów. Działając w ten sposób, wybierzesz ten, który precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby, nie obciąży portfela i zapewni wygodną obsługę. Na co warto zwrócić uwagę, tworząc własny ranking kredytów samochodowych?

 

  • Cel finansowania. Jeszcze jakiś czas temu większość banków oferowała jeden uniwersalny kredyt samochodowy. Dziś wiele z nich oddaje w ręce klientów szyte na miarę produkty dostosowane do konkretnych potrzeb: kredyty na samochody nowe, kredyty na samochody używane czy na jednoślady. Tworząc ranking kredytów samochodowych, w pierwszej kolejności wyselekcjonuj oferty, które precyzyjnie odpowiadają na Twoje plany zakupowe.
  • Koszty. Dobry kredyt na samochód powinien być przede wszystkim niedrogi. Porównując oferty poszczególnych kredytodawców, koniecznie zwróć uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu. RRSO zawiera w sobie nie tylko oprocentowanie, ale także wszystkie inne koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy, np. prowizję czy ewentualne ubezpieczenie. Precyzyjnie zobrazuje więc, ile w praktyce zapłacisz za każdą pożyczoną złotówkę.
  • Formuła spłaty. Wbrew obiegowej opinii spłata kredytu samochodowego nie musi przybierać formy miesięczny rat. Czy wiesz, że sięgając po kredyt na samochód w Santander Consumer Banku, możesz spłacać go w formie raty balonowej (np. płatnej raz w roku) lub w formie raty miesięcznej z ostatnią ratą balonową?
  • Akceptacja różnych źródeł dochodu. Jeśli czerpiesz dochody z niestandardowych źródeł (np. zarabiasz w innej walucie niż złotówki), nie dla wszystkich banków będziesz wiarygodnym kredytobiorcą. Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję, wyselekcjonuj te, które akceptują różne źródeł dochodu, również z zagranicy.
 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13