Tani samochód na codzień - czy Fiat Seicento to dobry wybór?

Opublikowano: 2021-01-04
Fiat Seicento - tani samochód na codzień.
Fiat Seicento zaliczany niegdyś do najtańszych samochodów w Polskich salonach, wciąż okazuje się mieć niemało zwolenników,...

którzy decydują się na jego użytkowanie jako niedrogiego w utrzymaniu samochodu "na co dzień" albo wykorzystanie jako drugi pojazd w rodzinie. Czy nadal jest to propozycja godna zainteresowania? A jeśli tak, to jak znaleźć egzemplarz, którym warto się zainteresować?

Czy wciąż warto interesować się Seicento?

Zaprezentowany ponad 20 lat temu najmniejszy Fiat debiutował jako następca niezwykle popularnego modelu Cinquecento i w rzeczywistości można uznać go raczej za facelifting niż pełnoprawnego następcę. Nie oznacza to jednak, że sam samochód prezentuje się nieatrakcyjnie czy nudno - włoskim producentom udało się tak zaprojektować jego nadwozie i wnętrze, że upływ czasu obywa się z nim wyjątkowo łagodnie. Jednak zdecydowanie nie jest to główny powód, dla którego większość klientów decyduje się obecnie na Seicento.

Te niewielkie samochody cechują się bardzo niskimi kosztami eksploatacji. Naprawa Seicento - zarówno wyposażonego w jednostkę o pojemności 900 ccm, jak i mocniejszą wersję 1100 - kosztuje bardzo niewiele. Dotyczy to zarówno podzespołów, które często należą do najtańszych na rynku, jak i robocizny - naprawa tego maluch nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani narzędzi i do każdego miejsca jest dość łatwy dostęp. Same części dostępne są również w niemal każdym sklepie motoryzacyjnym w naszym kraju - co czyni z Seicento idealny pojazd dla osób dysponujących niewielkim budżetem. I choć spalanie nie należy do najniższych - w mieście kształtuje się ono w przedziale 7 - 8 litrów na każde 100 km, to sumarycznie biorąc pod uwagę koszty ubezpieczenia, części, napraw i zużycia paliwa, można śmiało określić Seicento jako budżetowy i tani w utrzymaniu samochód.

Jak znaleźć wartościowy egzemplarz?

Czas mija i w związku z tym z każdym rokiem coraz trudniej znaleźć zadbany, godny polecenia egzemplarz Fiata Seicento. Wiele z nich przedwcześnie trafiło na złom, chociaż przez lata mogłoby jeszcze służyć nowym nabywcom. Sporo z oferowanych modeli z uwagi na niską wartość nie otaczano przez ostatnie lata należytą opieką, co przekłada się na często fatalny stan wizualny i co gorsza, techniczny oferowanych pojazdów. Z tego względu znalezienie "perełki" w postaci dobrze zachowanego Fiata wymaga sporo poszukiwań. Na szczęście dzisiaj jest to znacznie ułatwione - dzięki przeniesieniu większości handlu do internetu. Wystarczy znaleźć portal prezentujący ogłoszenia Fiat Seicento, jak np. serwis Pokato.pl, ustawić odpowiednie filtry - np. dotyczące okolicy, w której poszukujesz auta i zakresu cen, by rozpocząć poszukiwania swojego następnego pojazdu.

Oczywiście nie od razu udaje się znaleźć to, czego szukamy - warto nastawić się nawet na wielokrotne oględziny kolejnych egzemplarzy, jednak w końcu z pewnością uda Ci się znaleźć Seicento, które pozwoli Ci na kolejnych kilka lat bezproblemowej eksploatacji - o ile będziesz pamiętać o podstawionych wymianach i naprawach.

Seicento - wciąż godny zainteresowania

Decydując się na kupno używanego Fiata Seicento, nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale również działasz dla dobra środowiska. Zakupiony egzemplarz może jeszcze przez kilka lat Ci posłużyć, zamiast trafić na złom, a Ty kupując niewielkiego Fiata z drugiej ręki, zamiast nowego samochodu - przyczyniasz się do efektywniejszego użycia już raz wyprodukowanego pojazdu. A skoro przy tym zyskujesz sposób na tani w utrzymaniu i praktyczny samochód, to grzechem byłoby nie skorzystać.

Fot. Materiały zewnętrzne

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13