Ubezpieczenie GAP. Kiedy warto o nim pomyśleć?

Opublikowano: 2020-08-28
Kiedy warto pomyśleć o ubezpieczeniu GAP?
Nieprzewidziane zdarzenia losowe – z kradzieżą auta włącznie – zdarzają się dość często. Chociaż nie można ich uniknąć, da się zabezpieczyć finansowo w razie ich wystąpienia.

Z pomocą przychodzą dodatkowe produkty ubezpieczeniowe – w tym GAP. Sprawdź, na czym polega taka polisa i kiedy warto się nią zainteresować.

Szkoda całkowita i kradzież – to dwa zdarzenia losowe, które powodują utratę użytkowanego pojazdu. Strata jest tym większa, jeśli samochód nie był finansowany gotówką, lecz kredytem czy leasingiem. W takim przypadku utrata auta wcale nie oznacza możliwości zaprzestania spłacania rat – trzeba uregulować swoje zobowiązanie zgodnie z obowiązującym harmonogramem. Problem w tym, że odszkodowanie wypłacone z AC nie pokryje w całości kredytu czy leasingu.

Ubezpieczenie GAP – jak działa?

Ubezpieczenie GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection) to specjalny rodzaj polisy, w ramach której można odzyskać różnicę między wartością pojazdu a kwotą wypłaconą z ubezpieczenia komunikacyjnego.

Chociaż dostępne są różne rodzaje polisy, najbardziej popularne jest Ubezpieczenie Wartości Fakturowej. Polega ono na wypłacie środków odpowiadających różnicy między wartością pojazdu z dnia zakupu a kwotą wypłaconą przez ubezpieczyciela z AC.

Przykład. Kupiłeś samochód o wartości 50 000 zł. Po roku użytkowania doszło do kradzieży – ubezpieczyciel z AC wypłacił 40 000 zł. W ramach GAP otrzymasz 10 000 zł – tyle bowiem wynosi różnica między wartością zakupu a odszkodowaniem z autocasco.

Dla kogo ubezpieczenie GAP?

Chociaż właściwie każdy może zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia wartości fakturowej, GAP szczególnie polecany jest w kilku konkretnych przypadkach.

  • Leasing samochodowy

Jeśli bierzesz samochód w leasing, warto rozszerzyć zakres ubezpieczenia o GAP. Dzięki temu – w razie szkody całkowitej lub kradzieży – leasingobiorca odzyska pełną kwotę, co pozwoli na spłacenie rat leasingowych i wywiązanie się z umowy bez konieczności angażowania środków własnych.

  • Kredyt samochodowy

Ubezpieczenie GAP może okazać się pomocne w przypadku kredytowania zakupu auta. W tym przypadku polisa działa podobnie jak w przypadku leasingu. Kredytobiorca będzie mógł bez przeszkód uregulować swoje zobowiązanie wobec banku po kradzieży czy szkodzie całkowitej pojazdu.

Warto przy tym podkreślić, że ubezpieczenie GAP skierowane jest zarówno do klientów indywidualnych, jak również przedsiębiorstw.

Ile kosztuje GAP?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszty ubezpieczenia GAP, ponieważ zależy to od wielu czynników, m.in. wartości fakturowej pojazdu. Warto jednak ponieść taki wydatek, ponieważ w większości przypadków opłata doliczana jest do raty leasingowej. Jeżeli więc wybierzesz formę finansowania z niską miesięczną ratą, całkowity koszt nie będzie stanowił nadmiernego obciążenia domowego budżetu. Za przykład niech posłuży Leasing SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w Toyota Leasing.

Ubezpieczenie GAP nie jest dużym wydatkiem, dlatego zdecyduj się na takie rozwiązanie – jako uzupełnienie podstawowej ochrony.

Fot. Materiały zewnętrzne

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27