Ubezpieczenie samochodu - jakie dokumenty powinien mieć w samochodzie każdy kierowca

Opublikowano: 2017-02-24
Potrzebne dokumenty każdego kierowcy.
...by móc skorzystać z polisy i zgłosić szkodę?

Chwila nieuwagi wystarczy, by na drodze doszło do kolizji. Aby jak najszybciej zgłosić szkodę i otrzymać odszkodowanie, oprócz prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego warto mieć przy sobie także dodatkowe dokumenty. Jakie? Podpowiadamy.

Osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym może otrzymać odszkodowanie z polisy OC sprawcy zdarzenia. Aby ubezpieczyciel wypłacił pieniądze, niezbędne będzie zgłoszenie zaistniałej szkody. Szkodę należy zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca kolizji posiada polisę OC. Jednak niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają swoim klientom bezpośrednia likwidację szkód.

Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód?

Bezpośrednia likwidacja szkód polega na tym, że wypłatą odszkodowania lub naprawą zniszczonego na skutek kolizji auta zajmuje się firma, w której wykupił OC poszkodowany. Towarzystwo ubezpieczeniowe występuje następnie do ubezpieczyciela sprawcy szkody i odzyskuje wypłaconą kwotę. Dzięki takiej możliwości szkodę można zgłosić u swojego ubezpieczyciela, co z pewnością pozwala zaoszczędzić sporo stresu.

Jak zgłosić szkodę?

Szkodę można zgłosić na kilka sposobów:

* dzwoniąc na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego;

* wysyłając faks na podany przez ubezpieczyciela numer;

* wysyłając e-mail na podany przez ubezpieczyciela adres;

* wysyłając list na adres siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego;

* odwiedzając jeden ze stacjonarnych oddziałów.

Niezbędne dokumenty

Aby zgłosić szkodę z ubezpieczenia OC niezbędne będą:

* prawo jazdy kierowcy pojazdu;

* dowód osobisty albo inny dokument potwierdzający tożsamość;

* dowód rejestracyjny pojazdu;

* oświadczenie sprawcy z miejsca zdarzenia.

Najlepiej spisać takie oświadczenie na gotowym druku Wspólnego oświadczania o zdarzeniu drogowym, udostępnianym przez ubezpieczycieli. Wzory takich oświadczeń można znaleźć na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych. Wykupując ubezpieczenie komunikacyjne, warto wydrukować taki dokument i wozić go ze sobą w dowodzie rejestracyjnym, organizerze lub kalendarzu.

Dlaczego warto skorzystać z gotowego wzoru oświadczenia?

Choć oświadczenie można spisać również na zwykłym kawałku papieru, dzięki gotowemu wzorowi nie tylko zaoszczędzimy czas, ale również uwzględnimy wszystkie niezbędne informacje. Bez wzoru oświadczenia moglibyśmy je przeoczyć lub zwyczajnie o nich zapomnieć w stresie towarzyszącym zdarzeniu.

Jakie informacje powinno zawierać oświadczenie

Bez względu na to, czy korzystamy z gotowego wzoru oświadczenia, czy sporządzamy je samodzielnie, w treści dokumentu powinny znaleźć się następujące informacje:

* dane osobowe kierowców (imiona i nazwiska) i adresy zamieszkania;

* numery, daty wydania i ważności praw jazdy;

* numer polisy OC sprawcy i nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym posiada polisę OC;

* opis okoliczności kolizji – mogą to być symboliczne rysunki przedstawiające skrzyżowanie oraz kolejne etapy kolizji, a także samochody wraz z powstałymi uszkodzeniami.

 

Choć na zgłoszenie szkody osoba poszkodowana ma aż 3 lata, jak najszybsze poinformowanie ubezpieczyciela o zdarzeniu drogowym przełoży się na szybszą wypłatę odszkodowania i co za tym idzie, sprawną naprawę uszkodzonego samochodu.


Fot. Materiały zewnętrzne

 

Polecane
Facebook
 
COUNT:27