Zakup używanego samochodu - na co zwracać szczególną uwagę?

Opublikowano: 2021-05-26
Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie używanego samochodu?
Zakup używanego auta nie jest łatwą decyzją. Owszem, każdy chciałby mieć na stanie nowy pojazd prosto z salonu, ale nie zawsze jest to możliwe.

Kupując auto używane trzeba mieć na względzie, że jego stan techniczny nie będzie idealny. Zwłaszcza, że nie ma sprzedawcy, który nie ukrywałby przynajmniej niewielkich wad sprzedawanego auta.

Nadwozie - co warto sprawdzić?

Jeśli na nadwoziu znajdują się miejsca szpachlowane, malowane, a także pojawiają się na nim odpryski lakieru, to znak, że nie jest ono w zbyt dobrej kondycji. Być może ktoś próbował ukryć zły stan karoserii, gdyż rdza i wiele innych, podobnych zmian, raczej nie przełożą się na długie użytkowanie pojazdu. Dlatego strona kupująca powinna zwrócić szczególną uwagę również i na te wgniecenia, które - teoretycznie - nie są spowodowane błędem ludzkim. Tak jest chociażby w przypadku śladów po gradobiciu, które co prawda są dopuszczalne, ale nie mogą prowadzić do uszkodzenia farby ani lakieru.

Komora silnika - na co zwrócić uwagę?

Komora silnika nie powinna być przesadnie czysta. Jeśli tak jest, to najprawdopodobniej jest to efekt mycia silnika. Usługa ta jest co prawda realizowana przez większość serwisów, ale nie zawsze jej skutki są takie, jak oczekiwałby klient. Często zdarza się bowiem, że mycie silnika prowadzi do uszkodzenia instalacji elektrycznej, ale też i wielu innych komponentów układu napędowego (z szeregiem czujników włącznie). Poza tym osoby przesadnie dbające o czystość silnika, mogą w ten sposób chcieć zamaskować część awarii i nadmiernych wycieków płynów eksploatacyjnych. Otwierając komorę silnika warto też lekko odkręcić korek wlewu oleju. Jeśli wydobywa się z niego dym, to najprawdopodobniej jest to skutek bardzo skomplikowanych i kosztownych awarii.

Warto zajrzeć do wnętrza...

Doświadczony kupujący powinien też zajrzeć do środka pojazdu i sprawdzić, czy wszystkie znajdujące się w nim elementy są tak wyeksploatowane, jak wskazuje na to przebieg auta. Dotyczy to zwłaszcza tych powierzchni, które są stale narażone na bezpośrednie ścieranie, a więc płaszczyzn foteli, gałek zmiany biegów i oczywiście samej kierownicy. Jeśli ich zużycie jest zbyt duże, a przebieg bardzo mały, to jest to oznaką - być może - cofania licznika. Z kolei mało zużyte materiały świadczą o tym, że najprawdopodobniej zostały one niedawno wymienione.

Elementy eksploatowane na bieżąco

Na koniec warto zwrócić uwagę na elementy, które są w trakcie jazdy na bieżąco eksploatowane. Mowa tu oczywiście o układzie hamulcowym, płynach eksploatacyjnych i samym silniku. Poza tym warto skupić się na podwoziu, a więc wahaczu i misce olejowej. Konieczne trzeba też zwrócić uwagę na stan przewodów hamulcowych i opon. Część z tych elementów można skontrolować tylko i wyłącznie za pośrednictwem profesjonalnej stacji diagnostycznej. I właśnie dlatego warto do niej się wybrać!

Na marginesie, zakup nawet najlepszego auta nie dojdzie do skutku, jeśli Kupujący nie będzie miał dostępu do określonych finansów. Pożyczki online na raty, to jeden z najskuteczniejszych, a zarazem najszybszych sposobów na sfinansowanie takiej inwestycji.





 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13