Zima na drodze – o czym pamiętać?

Opublikowano: 2012-10-30
Przygotuj samochód do zimy.
Zima jest bez wątpienia zmorą niejednego kierowcy. Nie tylko ze względu na śliskie i nie odśnieżone drogi.

Ruszanie samochodem w zimie nie zawsze należy do najprzyjemniejszych czynności i jest zdecydowanie bardziej uciążliwe niż latem. Czas pracy zimnego silnika nie powinien być zbyt długi w czasie postoju, jednostka napędowa osiąga wówczas właściwą temperaturę pracy wolniej niż w czasie jazdy. Ważne, by rozruszać zmarznięty olej w skrzyni korbowej i po chwili ustabilizowania obrotów ruszyć. Gwałtowne dodawanie gazu nic nie da, zanim olej się nie nagrzeje. Silnik bowiem będzie pracował bez właściwego smarowania i dojdzie do zużycia gładzi cylindrowej i pierścieni. Zanim jednak przekręcimy kluczyk zapłonu, naciśnijmy pedał sprzęgła.

Sprawdź akumulator i zadbaj o szyby
Przyczyną problemu z rozruchem może być też niesprawny akumulator. Pojemność elektryczna akumulatora zmniejsza się wraz ze spadkiem temperatury. Duże problemy mogą mieć właściciele diesla, który wymaga więcej mocy w czasie rozruchu. Jeżeli boimy się, że możemy mieć rano problem z akumulatorem, weźmy go na noc do domu. Nie każdy wie, że w układzie paliwowym może zbierać się woda, która zawarta jest w paliwie. Zbiera się głównie na wewnętrznych ściankach zbiornika paliwa w postaci pary wodnej. Jeżeli zajdzie taka konieczność, możemy ją usunąć w specjalistycznym serwisie.

Niskie temperatury sprzyjają osadzaniu się szronu na szybie. Jednym z najczęściej popełnianym przez kierowców błędem jest usunięcie szronu wycieraczkami. Takie działanie może znacznie uszkodzić pióra, które później będą nadawały się jedynie do wyrzucenia. Szron, lód czy śnieg z szyby najlepiej usunąć drapakiem. Jednym z najprostszym sposobów jest też włączenie nadmuchu ciepłego powietrza na szybę lub użycie preparatu rozpuszczającego lód. Musimy jednak pamiętać, że skierowanie silnego nawiewu na szybę przy dużych mrozach, może spowodować jej pęknięcie. Kolejnym rozwiązaniem jest zasłanianie przedniej szyby na noc, np. używaną w lecie osłoną zapobiegającą nagrzaniu wnętrza.

Bądź czujna na drodze
Warto pamiętać też o nasmarowaniu uszczelek w drzwiach, dzięki czemu unikniemy problemów z ich otwieraniem. Pamiętajmy też o zimowym płynie do spryskiwaczy, który nie zamarza w bardzo niskiej temperaturze. Ruszając w drogę, musimy też uzbroić się w czujność. Śnieg często przykrywa dziury i nierówności na drodze. Gwałtowne wjechanie w dziurę, narusza zarówno elementy zawieszenia, jak i elementy mocowania do karoserii. W przypadku mocnego uderzenia, może nawet dojść do pęknięcia szyby.

Samochody nowej generacji są coraz bardziej przystosowane do niskich temperatur i ich właściciele nie mają żadnych problemów zimą. Gorzej mają użytkownicy starszych pojazdów. Najczęstszym problemem jest trudność z rozruchem silnika. Warto zatem przygotować się do zimy znacznie wcześniej.

Sandra Wróbel
(sandra.wrobel@dlalejdis.pl)

Fot. sxc.hu





 

Polecane
Facebook
 
COUNT:13